Parkinsonova choroba začíná nenápadně. Jak nepřehlédnout příznaky?

11. 1. 2021 12:00
38 nových názorů
Autor: Redakce
Parkinsonova choroba je nevyléčitelné neurologické onemocnění vyskytující se na celém světě nezávisle na životním stylu a sociální vrstvě. Postihuje většinou lidi starší padesáti let a o něco častěji muže. Mezi typické příznaky patří poruchy motoriky projevující se charakteristickým třesem.

Parkinsonova choroba postihuje nervovou soustavu a je charakteristické poruchami motorických funkcí. Ty jsou zapříčiněny odumíráním mozkových buněk, které u zdravých lidí tvoří látku potřebnou k přenosu informací mezi neurony.

Nemoc se vyskytuje zhruba u jedné až dvou osob z tisíce. Nejvíce ohroženi jsou muži mezi 55. a 62. rokem života, zhruba deset procent nemocných představují lidé mladší 40 let.

Příznaky Parkinsonova syndromu

Prvotní příznaky

Prvotní příznaky se u většiny nemocných rozvíjejí pozvolně, proto jim pacienti nepřikládají zvláštní pozornost. Obvykle se jedná o:

  • Rychle nastupující únavu
  • Pocit tuhosti
  • Pocit těžkých končetin
  • Křeče
  • Zpomalení chůze
  • Zvýšenou tvorbu slin, slz a potu

Motorické příznaky

Signály, kterých si pacienti již spolehlivě povšimnou, obvykle souvisí až s motorickou činností. Příznaky jim totiž začínají ztěžovat každodenní činnosti, které jim do té doby nedělaly žádný problém. Často se jedná například o odemykání dveří či přecházení ulice.

A jakými motorickými příznaky se nemoc projevuje? Mezi ty základní patří převážně:

Třes
Je určitě nejznámějším příznak Parkinsonovy choroby. Typicky se dostavuje, když je končetina v klidu. Je pravidelný, rytmický a pomalý. Počátku jej může pacient zaregistrovat jen na jedné končetině, ale s postupem času postihne i druhou stranu těla, může se vyskytnout i v oblasti jazyka, rtů a krku. Ve spánku třes ustává.

Svalová ztuhlost
Obvykle se stejně jako třes vyskytuje v pozdějším stádiu, ztuhlost krku a ramen se však může objevit už na počátku nemoci. Většinou nejprve postihuje polovinu těla a postupně se rozšiřuje. Ztuhlost nemocní obvykle cítí při vstávání ze židle nebo během přetáčení v posteli.

Zpomalenost
Zasahuje do běžných denních činností, které nemocnému trvají o poznání déle než zdravému jedinci. Typicky se zpomalenost týká psaní, zapínání knoflíků či chůze. Může přijít znenadání, kdy jdoucí pacient zničehonic zpomalí či úplně zastaví. Tento příznak může vyústit až v ke změně řeči, polykání či snížené četnosti mrkání.

Poruchy rovnováhy
Parkinsonova choroba ovlivňuje vzpřímené držení těla, často tedy dochází k pádům, neméně obvyklá je také šouravá chůze. Často také dochází k zamrznutí či váhání před prvním krokem. V tomto případě pacient podupává na místě a nedaří se mu vykročit.

Poruchy související s pohybem

Polykání
Pacient má narušenou koordinaci svalů jazyka a hrtanu. Tento stav může ohrozit život, proto je důležité, aby nemocný vyhledal pomoc lékaře.

Vyjadřování a řeč
Je důsledkem ztuhlosti svalů hrtanu, dýchacích svalů a svalů obličeje. Pacient má často problém vyslovit větu.

Spánek
Jeho poruchou trpí zhruba 75 % nemocných. Ti se v noci často budí a nemohou znovu usnout.

Písmo
Jeho velikost se postupem času zmenšuje a zhušťuje. Rukopis se stává velmi nečitelný.

Poruchy související s užíváním léků

Stavy ON-OFF
Jedná se o nečekané stavy hybnosti a ztuhlosti, které se mění důsledkem dlouhodobého užívání léků. Pacienti v pozdějších stádiích si nejsou jistí, zda budou za pár minut schopní pohybu.

Mimovolní pohyby
Stejně jako stavy hybnosti a nehybnosti bývají důsledkem užívání léků. Dostavují se obvykle v rozmezí 5 až 10 let od zahájení medikace, která je i přes vedlejší účinky velmi potřebná. Nemocný samovolné pohyby není schopný nijak regulovat.

Potýkáte se vy nebo někdo blízký s Parkinsonovou chorobou?

Průběh nemoci

Samotný průběh choroby je u každého pacienta individuální, a zvláště u mladších lidí nebývá lehké její diagnózu určit. Příznaky nemoci jsou totiž typické i pro jiná onemocnění, Parkinsonova choroba tak může být diagnostikována až po vyloučení jiných příčin obtíží.

Onemocnění má progradující tendenci, to znamená, že se zhoršuje s časem. Pacient tak prochází celkem čtyřmi vývojovými fázemi. Jejich délka a projevy se u každého jedince liší.

1. fáze

Často je označována jako fáze adaptační. Jedná se tedy o první roky s nemocí, které jsou pro pacienta těžké hlavně po psychické stránce.

V této fázi si nemocný uvědomuje, že je více unavený, klesá jeho pracovní výkon a je náchylnější k nemocem. Z těch se následně dostává nepřirozeně dlouho. Pacient také může pociťovat bolest v ramenu či v ruce. Občas se objevují i první známky nemotornosti – pacientovy nejdou zapnout knoflíky, má potíže s psaním.

2. fáze

Díky léčbě se život vrací k normálu. Nemocný nemusí omezovat osobní ani pracovní život. V této fázi vyrovnanosti se s nemocí svěřuje rodině a přátelům.

3.fáze

Dochází ke zvratu. Léky už neúčinkují tak spolehlivě jako ve druhé fázi. U nemocného se střídají stavy hybnosti, které komplikují běžný život. Nemoc začíná mít navrch.

4. fáze

Tato fáze představuje poslední stádium nemoci. Onemocnění pacienta už značně omezuje v každodenních činnostech. Jeho závislost na okolí roste.

Léčba Parkinsonovy choroby

Jelikož se jedná o nevyléčitelné onemocnění, jeho léčba spočívá v celoživotním tlumení příznaků. K tomu slouží speciální léky zvané levodopa, která se skrze tenké střevo vstřebávají do krevního oběhu a odtud pokračují do mozku. Tam nahrazují funkci dopaminu, látky, která je potřebná k přenosu informací mezi nervovými buňkami. Kromě léků je vhodným doplňkem léčby také rehabilitace a pravidelný pohyb.

Pozitivní účinky jsou pozorovány i u uživatelů CBD.

Martin Veselý (neregistrovaný)
S tímto článkem souhlasím. Je napsaný srozumitelně. Jinak co se týče příznaků podle Pardubického neurologa netrpíte např. negativní účinky léků halucinace atd. Podle Pardubického lékaře ,který napsal, že vy lidé jste zcela uzdraveni díky mozkové stimulaci Dbs.Tak by mě zajímalo kolik z vás je uzdravených v této republice???
Jaroslav Stibor (neregistrovaný)
Z toho co jsem viděl v nemocnici, mám panickou hrůzu a děs. Kdyby chlapi mohli tak by řvali bolestí, co s nimi sestry provádějí a jsou necitelné. Protože ví že se oddělení ležáků zamyká. Podle všeho jsem ve druhé fázi nemoci. Tak snad se něco změní, než přijde ta zubatá.
Hana Hošťálková (neregistrovaný)
Po 19 letech boje s Parkinsonem mně zemřel manžel. Poslední měsíce to bylo utrpení pro něj i pro mne. Doma se pohyboval po 4 končetinách, ruce už jej neudržely, padal, nohy nerozkročil, aby udržel stabilitu. K tomu druhotné problémy - zácpa, které se muselo stále předcházet laxativy, problémy se spaním, halucinace, záchvaty pocení a třesu a v posledních 14 dnech jsem nemohla ani na 3 hodiny se vzdálit - nevzal připravené léky i když byl nařízen budík. Nakonec odešel tak rychle, že to nebylo k uvěření. Přeji mu ten klid, protože nesmírně trpěl. Bylo by sobecké chtít jej tady mít v takovém stavu.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?