S léky se bude výrazně šetřit * Některé ordinace zaniknou * Měřítkem bude kvalita léčení
„Zadání je jasné. Začátkem příštího týdne se uskuteční poslední závěrečná schůzka, kde bychom tyto věci ještě doladili,“ prohlásil Paroubek.
Na tiskovou konferenci překvapivě přišli spolu v doprovodu Richarda Schwarze, předsedy správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Rath na dotaz, zda byl u jednání už jako možný budoucí ministr zdravotnictví, odpověděl: „Ne, jsem tu jako expert vlády na zdravotnictví.“
Druhý z možných kandidátů na post ministra, o němž se mluví, dosavadní náměstek ministryně zdravotnictví Jiří Koskuba, stál opodál, u zdi, spolu s dalšími náměstky ministryně a v průběhu tiskové konference odešel.
Odborníci z toho soudí, že premiér tím dal jasný signál, kdo bude příštím ministrem zdravotnictví. Paroubek se má rozhodnout příští týden. Schwarz prohlásil, že “ nyní je spolupráce s ministerstvem zdravotnictví velmi dobrá.“
„Náklady na léky rostou meziročně o 12 až 15 procent, takže při racionální lékové politice lze ušetřit miliardy, aniž bude postižen pacient,“ prohlásil premiér.
Zdravotnická zařízení mají pro příští rok dostat limity spotřeby léků ve finančním objemu, a ty nebudou smět překročit. „Povede to k racionálnější léčbě a uvážlivějšímu vynakládání léků,“ řekl Rath.
Toto opatření by zřejmě mohlo preferovat generická léčiva před originálními. Generika mají totiž stejnou účinnou látku jako originály ale jsou mnohem lacinější, protože nejsou chráněna patentovým obdobím jako originály.
Zanikne až sedm procent zařízení
Cesta k úsporám má být i přes redukci zdravotnických zařízení. Kdo nedosáhne na stanovené parametry kvality, nedostane příští rok smlouvu se zdravotní pojišťovnou.
Předpokládá se, že zanikne pět až sedm procent zdravotnických zařízení. Zřejmě to ale nebudou praktičtí lékaři, kterých je málo, ale někteří ambulantní specialisté a možná i nemocnice nebo oddělení v nich.
Pojišťovny zpochybnily dřívější Rathova prohlášení, že lékaři mohou omezit výkon až o dvacet procent, aniž by to dopadlo na pacienty. Podle pojišťoven by to mohlo omezit přístup k lékařům, a to by znamenalo zhoršení péče.
Paroubek také uložil Ministerstvu zdravotnictví, aby ve svém rozpočtu (asi devět miliard korun ročně) hledalo úspory. Ty by měly posílit rozpočet VZP a snížit tak jeho schodek. Rath k tomu uvedl:
„Musíme stabilizovat finančně VZP, aby její deficit přestal růst a současně hledat cesty, aby se tento deficit nepřelil do jednotlivých zdravotnických zařízení.“
*
Co ze schůzky vyplynulo
* celkové náklady na zdravotnictví by v příštím roce měly zůstat stejné jako letos
* výdaje na léky by neměly růst, jako dosud, ale klesnout na úroveň loňského roku nebo být stejné jako letos
* dojde k redukci počtu zdravotnických zařízení.
Václav Pergl,
Právo
**