Pavel Bělohrádek: Otevřený dopis ministru zdravotnictví

26. 7. 2012 8:28
přidejte názor
Autor: Redakce
Vážený pane ministře, ve smyslu usnesení Celostátní konference KDU-ČSL Vás oslovuji k probíhající reformě zdravotnictví. Jménem KDU-ČSL Vás vyzývám, abyste zabránil rozšiřování zdravotnických monopolů slučováním zdravotních pojišťoven a zdravotnických zařízení s účelem privatizace českého zdravotnictví.


KDU-ČSL se domnívá, že finanční a personální propojení jednotlivých částí zdravotnictví nebude ve prospěch občanů a veřejného zdravotního pojištění. Jedná se o všechny části zdravotnického systému, o zdravotní pojišťovny, nemocnice, ordinace praktických lékařů apod. Naopak, máme důvodné obavy, že takto nově nastavený systém bude umožňovat finanční prostředky ze systému veřejného zdravotního pojištění snadno vyvádět jako neadekvátní soukromý zisk privátních vlastníků, nikoli jako prostředky, které mají být použity na zdravotní péči.

Dále si dovoluji vás vyzvat, abyste přehodnotil rezignaci státu, tedy zejména ministerstva zdravotnictví, na tvorbu a garanci základní sítě zdravotnických zařízení. Přesunutí veškerých kompetencí a odpovědnosti za tvorbu sítě poskytovatelů na zdravotní pojišťovny pokládáme za nesprávné, nebezpečné a nezodpovědné.

Za alarmující považujeme nepřehlednou a nevyváženou situaci v segmentu ambulantní péče. U praktických lékařů prohlubující se stárnutí jejich populace, v kombinaci s reálným omezováním jejich pravomocí (nekontrolovaně se zvětšující léková omezení, hrozba regulací) činí obor neatraktivním jak pro pacienty, tak pro nové adepty.

To je v přímém rozporu s trendy vyspělých zdravotnických systémů. U pediatrů zůstává dlouhodobě neřešené znevýhodnění, dané nevýběrem regulačních poplatků. U ambulantních specialistů se systém úhrad postupně pokřivil do stavu, kdy nikdo není schopen reálně vypočítat hodnotu skutečné práce, ať již se jedná o plátce či o lékaře samotné. Systém tak samovolně směřuje k předrevolučnímu modelu, který straní těm lékařům, kteří v něm umějí chodit, nikoliv těm kvalitně pracujícím. O pacientech ani nemluvě.

Pokud přidáme zjevnou nejednotnost v hustotě sítě, programové mlžení o parametrech redukce lůžkového fondu a z toho plynoucí otazníky o přesunech zdravotnických pracovníků mezi segmenty, jeví se nám napětí mezi zdravotníky nevyhnutelným.

To, spolu se zvyšující se nespokojeností mezi běžnými občany, pacienty, považujeme za alarmující stav.

Vyzývám Vás tedy, vážený pane ministře, aby reforma směřovala ke skutečně potřebným systémovým změnám pro občany, nikoli pro vybranou skupinu privátních investorů.

S pozdravem,

Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL

Odesláno v půlce června, zatím bez oovědi…

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?