Petice Profesní a odborové unie zdravotnických pracovníků

7. 3. 2011 8:27
přidejte názor
Autor: Redakce
Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků ve spolupráci se Slovenskou komorou sester a porodních asistentek vyhlašuje dnešním dnem, tj. 4. 3. 2011, petici „Když se nepostaráme sami o sebe, kdo se postará o Vás?“.


Smyslem petice je dosáhnout jednání současné Vlády ČR a příslušných ministerstev se všemi profesními organizacemi a odbornými společnostmi a za účelem vytvoření systémového řešení současného zdravotnictví.

Plné znění petice a petiční archy jsou volně přístupné ke stažení na webových stránkách Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků: http://www.pouzp.cz

Tato petice současně vyjadřuje morální podporu Slovenské komoře sester a porodních asistentek v jejich petici „Keď sa nepostaráme my o seba, kto sa postará o vás?“

Plné znění petice

Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků jako profesní sdružení sdružující fyzické osoby vykonávající zdravotnické povolání a odborová organizace sdružující zaměstnance zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb, se obrací na veškerý zdravotnický personál, stejně jako na všechnyobčany České republiky s žádostí o podporu této petice.

Petice je určena Vládě ČR, poslancům Poslanecké sněmovny parlamentu ČR, Ministerstvu zdravotnictví ČR, Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR a Ministerstvu financí ČR.

Zároveň tato petice vyjadřuje morální podporu Slovenské komoře sester a porodních asistentek v jejich petici „Keď sa nepostaráme my o seba, kto sa postará o vás?“

Situace v českém zdravotnictví je v současné době více než vyhrocená, zdraví a blaho pacientů se bohužel stává okrajovou záležitostí na úkor peněz. Medializované odměňování zdravotnických pracovníků neodráží skutečnou podstatu.

V současnosti jedná Ministerstvo zdravotnictví pouze s úzkou skupinou, či jednotlivci, kteří vystupují jako zástupci profesních skupin bez patřičných pověření a projednání s ostatními organizacemi a společnostmi a nebere ohledy na názory odborníků v oboru.

Neucelený a nekoncepční systém celoživotního vzdělávání přestává plnit svou funkci a stává se pouze časovou a finanční zátěží zdravotnického personálu, zdravotnická povolání se postupně degradují, jak po stránce vědomostní, tak finanční.

Smyslem této petice je donutit příslušné orgány státní správy, aby začaly konstruktivně jednat s profesními organizacemi a odbornými společnostmi za účelem vytvoření systémového řešení současného zdravotnictví.

Předmětem petice jsou následující 3 body:

1. Ustanovení platových a mzdových předpisů pro všechny zdravotnické pracovníky

Žádáme zodpovědná ministerstva, aby vytvořila ve spolupráci s profesními organizacemi a odbornými společnostmi pracovníků ve zdravotnictví nový ucelený systém odměňování zdravotnických pracovníků a pracovníků sociálních služeb.

Odměňování, které bude zohledňovat dosažené vzdělání, kvalifikační předpoklady, výkon odborných činností, práci ve ztíženém pracovním prostředí, délku odborné praxe a inflaci.

Odměňování, které bude vázáno na dosažené vzdělání a na výkony hrazené z veřejného zdravotního pojištění a s tím nutně spojenou legislativní úpravou daných zákonů a vyhlášek tak, aby zdravotničtí pracovníci s odbornou či specializovanou způsobilostí dosáhli platu nebo mzdy v minimální výši 1,5 násobku průměrného platu ČR.

2. Dřívější odchod do důchodu

Žádáme pro zdravotnické pracovníky a pracovníky sociálních služeb, odchod do důchodu při dovršení 58 let, bez ohledu na pohlaví a počet odrozených dětí.

3. Změna systému celoživotního vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků

Žádáme o komplexní změnu v celoživotním vzdělávání tak, aby vedlo k postupnému zvyšování kompetencí zdravotnických pracovníků nutných k provádění jednotlivých výkonů, které budou navrhovány odbornými a profesními společnostmi a prodiskutovány s širokou odbornou veřejností a dohodnuty všemi příslušnými profesními organizacemi ČR.

Žádáme zařazení jednotlivých výkonů nelékařských zdravotnických pracovníků jako nositele výkonu do seznamu zdravotních výkonů s bodovými hodnotami.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?