Informuje o rom dnešní MF Dnes.
Deník to napsal s odkazem na plán, který minulý týden projednala správní rada největší zdravotní pojišťovna VZP. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v únoru uvedl, že restrukturalizace by měla rovnoměrně postihnout malé i velké nemocnice, úspora by byla zhruba pět miliard korun.
Podle MfD jde o to, že když se škrtne pět lůžek na oddělení se 30 a další tři na oddělení s 20 lůžky, nestane se nic. Byť takto nemocnice po pár lůžkách na každém oddělení zruší třeba dvě tři desítky postelí. „Jenže svítit tam musím, lékaře tam mít musím a sestry taky,“ řekla listu ředitelka plzeňské fakultní nemocnice Jaroslava Kunová.
Nemocnice jsou navíc placeny ročním paušálem a ten se nezmění. Dále jsou placeny za výkony na pacientech a tady se také nic nezmění, protože se škrtají jen lůžka, která byla podle statistik stejně neobsazená. Mnohá z těch lůžek přitom vůbec nejsou. To, že jsou na papíře, ještě neznamená, že existují, tvrdí prezident České lékařské komory Milan Kubek.
„Jednání běží, ale pro příští rok, kdy se spoří, kde se dá, silně pochybuji, že by nemocnice za tato lůžka mohla dostat více,“ uvedl náměstek ministra Martin Plíšek. Nějaká úspora bude, ale je pravda, že miliardy to nebudou, řekl MfD Heger.
VZP chce škrtání lůžek rozdělit do tří etap. V prvním kole se návrh projedná se zřizovateli nemocnic (do konce měsíce), pak do konce září s hejtmany a nakonec s ministerstvem a uskuteční se do konce 31. prosince letošního roku.
Nejvíc nevyužitých lůžek přitom bylo v Karlovarské kraji. Zdaleka nejvíce se však má podle plánu VZP škrtat v Královéhradeckém kraji. Naopak nejméně lůžek se má rušit ve Zlínském kraji. V materiálu stojí, že úspory jsou nejisté. Hovoří totiž jen o „možných příznivých finančních dopadech restrukturalizace,“ uvedla dnešní MfD.