Plzeňský kraj investuje do nemocnice ve Stodu desítky milionů Kč

17. 7. 2014 8:13
přidejte názor
Autor: Redakce
Jedny z největších investicí v posledních letech čekají letos nemocnici ve Stodu na Plzeňsku, kterou vlastní Plzeňský kraj. Zdravotnické zařízení, které funguje 50 let, do konce roku za desítky milionů korun upraví oba operační sály a pořídí počítačový tomograf.


Lékaři dostali také nový přístroj skiagraf pro rentgenové snímky, řekl ČTK hejtmanův náměstek Václav Šimánek (ČSSD) a primářka radiodiagnostického oddělení nemocnice Zdeňka Marková.

Do konce roku budou postupně rekonstruovány operační sály a jejich zázemí. „Sály jsou tam ve dvou patrech, takže vždy bude zachována možnost operovat a rodit, byť to bude částečně v omezeném režimu. Plzeňský kraj do toho vloží prostředky do výše 30 milionů korun,“ řekl Šimánek. Nemocnice provede ročně kolem 3000 operací a přes 300 porodů.

Kraj pro nemocnici s 212 lůžky plánuje do konce roku také pořízení počítačového tomografu (CT), který v ní dosud není. Kromě Stodu dostane CT ještě nemocnice v Rokycanech. Podle Šimánka by měla být cena jednoho tomografu maximálně 12,4 milionu korun. Kromě přesnější a rychlejší diagnostiky přinese CT i úspory. Ve Stodu to bude ročně kolem tří milionů korun, protože odpadne dosavadní převážení pacientů za CT vyšetřením do jiných nemocnic. Ročně provede nemocnice na tomografu až 1500 vyšetření.

Přes 20.000 kvalitnějších a rychleji dostupných rentgenových snímků pořídí nemocnice ročně díky dalšímu novému přístroji - skiagrafu s přímou digitalizací. Nemocnice pořídila skiagraf a upravila hlavní snímkovnu za asi osm milionů korun, řekl ředitel nemocnice Alan Sutnar. Rentgen využívají všechna lůžková oddělení, nemocniční ambulance a pacienty tam posílají obvodní lékaři a specialisté z jižního a severního Plzeňska, Tachovska a přilehlé části Domažlicka, doplnil Sutnar.

„Digitální skiagraf nahradil 11 let starý analogový rentgenový přístroj, který už byl do jisté míry morálně zastaralý a v poslední době i poruchový. Opravy byly neúměrně drahé,“ doplnila Marková. Přístroj vyhotoví snímek za několik sekund, zobrazí ho na monitoru ve snímkovně a stejně rychle ho dostane on-line i ošetřující lékař. Dosud výroba klasických filmových rentgenů trvala deset minut. Skiagraf navíc minimalizuje rentgenové záření, snímkuje skelet i některé orgány.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?