Nové vozy kupuje kraj průběžně každý rok, náklady jsou letos i přes šetření podobné jako jiné roky, řekl radní pro zdravotnictví Václav Šimánek (ČSSD).
„Jde nám o to, aby přednemocniční péče byla zajištěna dostatečně nejen kvalitní lékařskou péčí, ale i kvalitní technikou,“ konstatoval. Životnost sanitek je různá, v průměru je kraj podle dřívějších informací obmění zhruba jednou za sedm let.
Podle nasazení v terénu, stavu silnic a počtu najetých kilometrů se ale některé vozy musí vyměnit třeba i po třech letech. V místech s horší dostupností k centru může sanitka ujet ročně až 200.000 kilometrů, řekl dříve ČTK ředitel záchranné služby Ivo Rada.
Nové sanitky by měli dostat záchranáři v Plzni, Tachově, Horažďovicích, Sušici, Vlčicích a v Bělé nad Radbuzou.
Podle Šimánka je v kraji na 21 místech 29 posádek, zhruba polovina jsou posádky s lékařem, polovina se záchranářem. Kraj si nechává zpracovat studii, která by měla vytipovat případné možné lokality pro zavedení tak zvaného rendez-vous systému, kdy lékař vyjíždí na místo rychlým osobním autem a sanitka přijíždí až v případě potřeby za ním.
Tento systém, který lze použít jen v oblastech s dobrou dostupností nemocnice, se už několik let zkouší v Plzni, řekl Šimánek.
Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje má asi 373 zaměstnanců, z toho několik desítek lékařů. Na její provoz dal kraj letos 213 milionů korun, loni to bylo víc.
Hejtmanství jedná o možném navýšení této sumy. Ještě letos by se kraj chtěl pustit do přípravy budování plánovaného nového sídla záchranné služby v areálu bývalých kasáren na Borech.