Ve spoustě případů se jedná o nedodržení bezpečnosti práce a podcenění použití ochranných prostředků při manipulaci s různými nástroji a přístroji. Těchto zranění přibývá v návaznosti na roční období, kdy mnoho lidí zajišťuje v okolí svých domácností a rekreačních objektů údržbu. Protože nás region spadá do rekreační oblasti a je zde množství rekreačních chat a rodinných domků, přibývá nám primárních výjezdů, kdy ve výzvě slyšíme termín: pravděpodobné ztrátové poranění.
Kazuistika
Jako příklad výjezdu tohoto typu může posloužit kazuistika muže středních let se ztrátovým poraněním na prstech pravé horní končetiny, které si způsobil při práci s okružní pilou. Naše posádka záchranné služby přijela na místo ošetření do 10 minut od předání primární výzvy. Zraněný v této době již byl ve svém domě a seděl v koupelně s rukou zabalenou v ručníku. Krytí bylo již značně prosáklé krví. Muž stále zdůrazňoval, že zbytek prstu má a že jej chce přišít. V průběhu rozhovoru jsme uložili zraněného na transportní převozní nosítka, následovalo zajištění intravenózního přístupu na nezraněné končetině, podání analgetika a krystaloidního infúzního roztoku pro doplnění cévního objemu. Lékařka odstranila krytí, které si zraněný přiložil a po jeho odstranění zhodnotila rozsáhlost poranění. Jednalo se o úplné ztrátové poranění prvních dvou článků druhého prstu pravé horní končetiny. Pak naordinovala analgetikum, které jsme intravenózně aplikovali a následně připojili krystaloidní infúzní roztok. Pak jsme přiložili sterilní tlakový obvaz a zajistili ho zpevňujícím obvazem. Před přiložením fixace Kramerovou dlahou jsme končetinu podložili. Fixace přesahovala přes špičky prstů na zraněné ruce a vedla přes celé předloktí. Během celého ošetření sestra průběžně kontrolovala základní fyziologické funkce. Srdeční frekvence se zpočátku pohybovala okolo 120 tepů/min, po zklidnění pacienta se snížila na 88 tepů/min. Vzhledem k naléhání zraněného, že chce amputovanou část přišít, jsme zajistili amputát vložením do sterilního platikového sáčku (je možno použít i sterilní gumovou rukavici) a vložili jej ještě do dalšího sáčku se studenou vodou. Poté jsme ošetřený amputát volně zavěsili na lištu ve voze záchranné služby, sloužící k zavěšení infúzních roztoků.
Závěr
Zraněného jsme předávali do péče chirurgů po 46 minutách od akutní výzvy. Následně jsem se informovala na chirurgické ambulanci, jak bylo zranění ošetřeno a zda je pacient hospitalizován. Dostala jsem odpověď, že zraněný byl ošetřen ambulantně (amputát, který jsme přivezli, nebyl použit) a po zahojení bude pravděpodobně vyslán na specializované oddělení k rekonstrukci zbylého článku druhého prstu pravé ruky. Použitá literatura: Záznam o výjezdu ZZS Domažlice v roce 2004
O autorovi: Jana Fišerová (safij@centrum.cz), sestra pro intenzívní péči, ZDZS Domažlice