Údaje zveřejnil Český statistický úřad v publikaci o vývoji obyvatelstva.
V roce 2003 žilo v Česku 67.000 žen nad 85 let a 24.000 takto starých mužů. Loni mělo za sebou oslavu 85. narozenin 50.000 mužů a 125.000 žen. „V roce 2013 byl významný přírůstek obyvatel ve věku 85 a více let, a to o 6700 na 174.853, tedy o čtyři procenta,“ upřesnili statistici.
Ženy tvoří zhruba 51 procent české společnosti. V mladších ročnících převládají muži, po padesátce se pak poměr mění. Z obyvatel nad 65 let je 59 procent žen, ve věku nad 85 let už 72 procent. Statistici poukazují na to, že podíl mužů v této věkové skupině se ale pomalu zvyšuje. Před deseti lety dosahoval 26 procent, teď překročil 28 procent.
Dlouhověkých má dál přibývat. Podle demografické projekce by za šest let mohlo v Česku žít přinejmenším 214.000 lidí nad 85 let, podle nejvyšší varianty pak o 13.000 víc. V roce 2030 by to mohlo být až 357.000 osob, v polovině století pak až 696.000. Tvořili by tak téměř sedm procent obyvatel.
Podle vládních plánů přípravy na stárnutí společnosti bude nutné v zemi zajistit dostatečnou nabídku služeb, aby starší lidé mohli co nejdéle žít samostatně a zůstat ve svém vlastním prostředí. Fungovat by měly nejen pečovatelské, ošetřovatelské či zdravotní služby, ale počítá se třeba i se zavedením nové výpomoci v domácnostech.
Podle ředitele spolku Život 90 Jana Lormana si devět z deseti seniorů přeje žít doma, sami ve vyšším věku ale už vše nezvládají. Lorman ČTK už dřív řekl, že ti, kteří pobývají doma a nepřesouvají se do domovů pro seniory či jiných zařízení, zůstávají déle v lepší kondici a soběstační. Spolek uspořádal kampaň Žít déle doma, která měla služby seniorům a jejich rodinám představit.
Podle předního českého geriatra Zdeňka Kalvacha se pojem stáří mění a začátek této životní etapy se posouvá zhruba do věku 75 či 80 let. Někteří sociologové mluví dokonce o bezvěké společnosti. „Přestaňme se bavit o věku. Periodizace je k ničemu. Člověk je jen mladší či starší, věk je jeho soukromá záležitost. Ve společnosti funguje přiměřeným způsobem a přijímá svou odpovědnost,“ uvedl na nedávném semináři ve Sněmovně Kalvach.
Podle něj není pravda, že by prodlužování života provázela „expanze nemocnosti“. Protahuje se i doba, kterou lidé prožijí ve zdraví bez obtíží. Cílem by neměla být společnost, která je přátelská k seniorům, ale která je přátelská ke všem, míní geriatr. „Stáří není nemoc, není nemohoucí, může být zdravé, aktivní a participující,“ řekl.