„Péče o nemocné stuberkulózou je v ČR špičková,“ říká doktor Stanislav Kos, prezident České pneumologické a ftizeologické společnosti, který je zároveň ředitelem Léčebny tuberkulózy a respiračních nemocí v Janově na Plzeňsku.
„Lůžek pro léčení tuberkulózních pacientů je dost. V odborných léčebných ústavech jich máme zhruba 150, v nemocnicích 80 a to stačí. Nestačí ale lůžka pro ostatní, netuberkulózní, plicní nemoci, jako je chronická bronchitida, rakovina, zápaly plic a další onemocnění, jejichž výskyt stoupá,“ zdůrazňuje doktor Kos.
Dodává, že těchto lůžek je v léčebnách asi tisíc a v nemocnicích zhruba 1700. Bylo by jich ale zapotřebí dohromady o 400 víc.
Situaci zkomplikovala i nová úhradová vyhláška a její novela, která nastavila pro lůžka v odborných léčebných ústavech po praktickém propočtení možnost nižší úhrady než v loňském roce.
Navíc některé zdravotní pojišťovny tvrdí, že režie nákladů na ošetřovací den by měla vycházet ze základní režie podle Sazebníku výkonů, a nikoliv z dosažené loňské režie, která je 2,5krát vyšší. „Složitě se s nimi dohadujeme. Vyhláška by tyto náklady měla zohlednit,“ říká doktor Kos.
Plicní onemocnění jsou velmi závažná. Pokud se neléčí, jsou pro pacienty i osudová. Zdravotní pojišťovny by tedy měly počítat stím, že ošetřovací den je dražší, než byl, a platit léčebnám podle skutečných nákladů.
Právo