Počet oborů specializačního vzdělávání lékařů by se měl snížit

9. 2. 2016 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Počet oborů specializačního vzdělávání, ve kterých lékaři pokračují po promoci na lékařské fakultě, by měl klesnout více než o čtvrtinu. Návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) schválila vláda. Délka vzdělávání v jednotlivých oborech by se podle novely zákona měla rovněž zkrátit tak, aby se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mladí lékaři mohli co nejdříve zapojit do systému zdravotnictví.


Předseda vlády novinářům řekl, že si přeje, aby si novela při projednávání v Parlamentu „udržela rysy, které se podařilo domluvit ministerstvu zdravotnictví“. Proti části změn už protestovali zástupci některých lékařských oborů, předpokládá se proto, že ve Sněmovně a v Senátu se o předloze povede hluboká diskuse.

„Cílem vlády je, abychom ji do konce letošního roku prosadili,“ uvedl Sobotka k novele. Změna je podle něj jednou z cest, jak udržet doma lékaře, kteří odcházejí za vyššími odměnami a jednodušším dalším vzděláváním do zahraničí.

Systém postgraduálního vzdělávání je podle ministra nyní extrémně roztříštěný do spousty oborů a podoborů, někdy je vzdělávání zbytečně dlouhé a je koncentrováno do několika málo pracovišť. Němečkem předložený návrh počítá se 33 obory specializačního vzdělávání namísto nynějších 46. Oproti aktuálnímu stavu by navíc obory měly být vyjmenovány v zákoně, a nikoliv ve vyhlášce.

Chystané změny mají podle Němečka systém zjednodušit. „Všechny kroky by měly systém udělat pro lékaře přátelštějším a umožnit, aby postgraduální příprava byla plynulejší a nebyla jedním z důvodů, proč nám odcházejí lékaři do ciziny,“ řekl Němeček dnes novinářům před jednáním vlády.

Podle ministra sjednotí Česko chystanou změnou pravidla se zbytkem EU. Základním oborem by už nebyly například cévní chirurgie, dětská chirurgie, dětská a dorostová psychiatrie, diabetologie, pracovní lékařství či geriatrie. Žádný menší obor podle ministra ale ze vzdělávání nevypadne, část specializací se jen přesune mezi nástavbové obory.

Geriatři či dětští psychiatři protestovali, že vzdělání se pro ně chystaným vyřazením ze základních oborů prodlouží. Dlouhá doba přípravy odradí lékaře v těchto oborech, kde už teď je odborníků málo, varovali.

Němeček kritiku očekával, ale změna je podle něj nutná. „Kdyby ten systém byl dobrý, tak to funguje a nepotřebujeme ho měnit,“ řekl. Aktuálně ale podle něj snad i chirurgie palce levé a pravé nohy jsou odlišnými obory. „Očekávám, že budou i poslanci vystaveni přesvědčování. Pro laika je obtížné odlišit, které argumenty mají hlavu a patu a které ne,“ uvedl ministr.

Nyní se lékaři po promoci, kterou završují šestileté studium medicíny, zaškolují po nástupu do nemocnic pod dohledem zkušenějšího kolegy až sedm let. Podle návrhu se má tato doba doba zkrátit. Podle kritiků chce ministr zkrácením atestační přípravy jen řešit akutní nedostatek lékařů v nemocnicích.

Ministr plánuje také rozšířit počet pracovišť, kde se budou lékaři po promoci vzdělávat. Nyní zajišťují postgraduální vzdělávání fakultní a velké nemocnice. Část tohoto vzdělávání by nově měly zajistit menší nemocnice, takže by ho lékaři mohli absolvovat v blízkosti svého bydliště.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?