Počet případů roztroušené sklerózy ve světě stoupá

2. 10. 2013 8:05
přidejte názor
Autor: Redakce
Počet lidí, kteří žijí s roztroušenou sklerózou, se za posledních pět let zvýšil o deset procent na současných zhruba 2,3 milionu. Vyplývá to z dosud největšího průzkumu, jaký se této nemoci věnoval.


Nemoc, která postihuje dvakrát více žen než mužů, se vyskytuje ve všech oblastech světa, i když četnost případů se značně liší.

Roztroušená skleróza (RS) je autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu a má vliv například na ztrátu hybnosti. Mohou se objevit poruchy zraku, poruchy citlivosti, deprese a další potíže. Nejběžnější je RS v Severní Americe a Evropě se 140, respektive 108 případy na každých 100.000 obyvatel. V černé Africe naopak postihuje průměrně jen 2,1 lidí z každých 100.000 obyvatel, uvedl Atlas RS 2013, který dnes zveřejnila Mezinárodní federace roztroušené sklerózy.

Atlas rovněž potvrdil, že RS je podstatně častější v zemích vyšší zeměpisné šířky. Například Švédsko registruje nejvíce případů v Evropě, zatímco Argentina má víc nemocných než země ležící severněji v Latinské Americe. Příčina této spojitosti zatím není jasná, ale někteří vědci podle agentury Reuters míní, že vystavovat se slunečnímu svitu může výskyt nemoci snížit.

Zatímco se zvyšuje počet vyškolených zdravotníků schopných RS diagnostikovat a pomáhat pacientům, přetrvávají velké rozdíly v přístupu k moderním lékům. Léky proti RS v posledních letech rozšířila řada novinek včetně nové generace orální terapie. V chudých zemích v rámci vládních zdravotnických programů ale nejsou žádné z nich k dispozici.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?