Pochybnosti okolo praktik pojišťovacích agentů

29. 6. 2007 8:45
přidejte názor
Autor: Redakce
Společnosti nabízející ve Spojených státech amerických zdravotní pojištění často používají nezákonné taktiky, aby přesvědčily pacienty zapojené do programu Medicare podepsat smlouvu na soukromé připojištění. Tvrdí to ochránci práv spotřebitelů i státní úředníci...


„Podezřelé praktiky při prodeji soukromých pojistek se rozmáhají v celé zemi,“ říká George R. Dale, státní komisař pro zdravotní pojištění ve státě Mississippi. Republikánský senátor Terry C. Burton jeho slova potvrzuje: „Má kancelář je každodenně zavalena stížnostmi a telefonáty seniorů, kteří se stali oběťmi bezohledných agentů.“

Zastánci soukromého zdravotního pojištění namítají, že pro řady starších Američanů jsou tyto pojistky výhodné, protože kromě standardních služeb poskytují jakési bonusy například ve formě slev na brýle, naslouchátka či zubařskou péči.

Někteří odborníci s takovým výkladem nesouhlasí a tvrdí, že soukromé připojištění v rámci Medicare plýtvá státními penězi. Dovoluje sice pacientovi navštívit kteréhokoli lékaře či zdravotnické zařízení, které provádí zdravotní péči, jež je zahrnuta v pojistce, ale často se stává, že lékaři pacienty se soukromým připojištěním odmítají přijmout, protože se bojí, že by za poskytnutou péči nedostali zaplaceno.

Soukromé připojištění je pro většinu pacientů dražší než samotný Medicare, protože poplatky za některé zdravotní výkony jsou díky němu vyšší.

Smlouvu na soukromé připojištění podepsala již téměř pětina ze 43 milionů lidí pojištěných v rámci programu Medicare.

Falešné podpisy

Ve státě Georgia zatkla policie na začátku června dva pojišťovací agenty a obvinila je ze spiknutí za účelem podvodu, který měli spáchat právě na klientech Medicare. „Tito agenti falšovali podpisy na smlouvách o připojištění. V některých případech dokonce podepsali i mrtvé,“ popisuje John W. Oxendine, komisař pro zdravotní pojištění v Georgii, „podle mých zpráv je to ale celonárodní problém.“

Na Floridě a v dalších sedmi amerických státech začala pojišťovna Universal Health Care Insurance Company nabízet soukromé připojištění, které slibuje „nekončící svobodu a možnost navštívit každého lékaře kdykoli a kdekoli“.

Nabídka vyvolala velký zájem, nicméně všechny registrace uzavřené po 14. únoru musely být pozastaveny kvůli sporům s floridskými úřady, které společnost obvinily, že nemá dostatek peněžních rezerv, jež vyžaduje tamní legislativa. „Naše nabídka vzbudila větší zájem, než jsme předpokládali,“ hájí se mluvčí pojišťovny Robert M. O’Malley.

Kalifornský právník specializující se na zdravotnické právo David A. Lipschutz tvrdí, že pojišťovací agenti pracující pro WellCare často navštěvují klienty bez ohlášení a nezřídka si vybírají lidi z nízkých sociálních vrstev, seniory či cizince, kteří mluví špatně anglicky, z nichž řada nakonec zjistí, že jejich lékaři novou pojistku neuznávají.

Více informací si mohou předplatitelé Zdravotnictví a medicína nebo elektronického archivu Zdraví.Euro.cz přečíst ZDE.

Zdroj: New York Times

(kha), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?