Podle soudu nemohl nucený správce podepsat smlouvu VZP o protonu

3. 7. 2014 8:23
přidejte názor
Autor: Redakce
Podle rozhodčího soudu ve sporu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) s pražským protonovým centrem neměl nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka v roce 2006 oprávnění podepsat smlouvu o smlouvě budoucí. Ta centru přiznávala miliardu korun ročně za 1650 pacientů po dobu 15 let. ČTK to řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Podle soudu je i proto smlouva neplatná.


Pečenka svůj podpis, jímž odstartovala 3,5 miliardová investice, vysvětlil v Mladé frontě Dnes tím, že protonové léčbě věří. Byl prý přesvědčen, že Česko bude jednou rádo, že takové zařízení má. Za podpis smlouvy prý nic nedostal. Pečenku kvůli podpisu vyšetřuje policie.

Absolutní neplatnost smlouvy, a tím i rozhodčí doložky, dovodil soud po posouzení právní otázky, zda byl či nebyl nucený správce oprávněn dokument jménem VZP uzavřít. „Nucený správce překročil meze své působnosti a učinil právní jednání, ke kterému neměl zákonné oprávnění,“ uvedli.

Protonové centrum se dvěma žalobami dožadovalo náhrady ušlého zisku a smluvní pokuty. Primárně nebyla arbitráž o platnosti smlouvy, ale aby o ní mohli rozhodci rozhodnout, museli nejprve určit, zda smlouva je platná.

Rozhodci konstatovali, že nemají pravomoc k rozhodování ve věci, protože smlouva o smlouvě budoucí je podle nich neplatná. A to stejně jako rozhodčí doložka ve smlouvě obsažená, doplnil Tichý k výroku Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR. Protože dokument nebyl platně uzavřen, VZP k ničemu nezavazuje, uvedli.

Pětačtyřicetistránkové rozhodnutí obdržely VZP i protonové centrum v úterý, právníci VZP je během dneška analyzovali. VZP podle mluvčího nyní počká také na výsledek řízení u Obvodního soudu Praha 6. To muselo být přerušeno, než bude znám výrok rozhodců. V občanskoprávním sporu požaduje VZP určení neplatnosti smlouvy o smlouvě budoucí.

Podle protonového centra soud fakticky přenesl odpovědnost za zajištění protonové léčby pro české pacienty s rakovinou na stát. „Je na straně VZP a nyní i státu, zda chtějí skutečně léčit pacienty tak, jak je běžné v zemích EU,“ sdělilo ČTK centrum.

Podle předního českého onkologa a předsedy sněmovního zdravotního výboru profesora Rostislava Vyzuly se výrokem rozhodců otevřela cesta k tomu, aby se VZP dohodla s centrem na řádné smlouvě, podle níž by platila léčení rakoviny protonem potřebnému počtu pacientů. Mluví se o zhruba 150 nemocných ročně.

Pražské centrum má nyní smlouvu jen s Vojenskou zdravotní pojišťovnou. Ostatní pojišťovny mu hradí léčbu, jen když nabídne cenu srovnatelnou s náklady na léčbu v mnichovském centru.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?