Tým 33 vědců zpracoval údaje dodané ze 122 zemí. Podle studie se třetina dospělých nevěnuje aktivnímu pohybu po doporučenou dobu 2,5 hodiny týdně. Vede to k 5,3 milionu úmrtí, tedy asi k desetině úmrtí na srdeční choroby, cukrovku a rakovinu střeva či prsu.
Podle vědců je rozsah problému takový, že se rovná pandemii a její řešení vyžaduje nový přístup. Studie zdůrazňuje, že by se veřejnosti proto mělo zdůrazňovat nebezpečí, které provází sedavý způsob života, a ne jen vyzdvihovat přednosti pohybu.
Dospělí by se měli každý týden věnovat 150 minut mírné fyzické aktivitě, jako je svižná chůze, jízda na kole či zahradničení. Podle studie v Lancet doporučení nejméně dodržují lidé v zemích s vysokými příjmy. Británie prý patří k nejhorším hříšníkům, když dvě třetiny dospělých se dostatečně nepohybují.
Podle studie je „nejlínější“ zemí Malta, kde 72 procent lidí uvedlo, že za týden neabsolvovalo aspoň 150 minut mírné aktivity. Za ní následuje Svazijsko (69 procent), Saúdská Arábie (68,8), Srbsko a Argentina (po 68,3), Mikronésie (66,3), Kuvajt (64,5) a Británie (62,5 procenta).
ČR je na tom relativně dobře, když jen čtvrtina lidí uvedla, že nemá dost pohybu. Z evropských zemí je na tom lépe jen Chorvatsko (23,6 procenta), Litva (22,6), Slovensko (22,2), Rusko (20,8), Ukrajina (18,4), Nizozemsko (18,2) a Řecko (15,6 procenta). Celkově mají nejlepší výsledek Mosambik (7,1) a Bangladéš (4,7 procent).
Vědci připouštějí, že srovnávání zemí může být ošidné, stejně jako vyhodnocování údajů z dotazníků, které vyplňovali lidé ze 122 zemí. Tým vědců si je však prý jistý celkovými závěry. Doktorka I-Min Leeová z Harvardovy univerzity zdůraznila, že vědci se při hodnocení nedostatku pohybu na zdraví naopak spíše drželi zpátky.
„S nadcházející olympiádou bude sport a fyzická aktivita v centru pozornosti celého světa. Svět bude sledovat soutěžící sportovce …, ale většina diváků bude poměrně pasivní,“ řekl jeden z autorů studie Pedro Hallal.
Někteří vědci nicméně varovali před srovnáváním důsledků kouření a nedostatku pohybu. I když způsobují zhruba stejný počet úmrtí, mnohem méně lidí kouří, než je fyzicky pasivních. Kouření je tedy mnohem rizikovější. „Pokud jde o prevenci rakoviny, zdaleka nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, je přestat kouřit,“ řekla doktorka Claire Knightová z organizace Cancer Research UK.