Ze zprávy WHO vyplývá, že v roce 2010 se celosvětově nakazilo 8,8 milionu lidí a 1,4 milionu osob na toto onemocnění zemřelo. V roce předchozím bylo nemocných 9,4 milionu lidí. Bakterií TBC je nakažena třetina světové populace, onemocní ale jenom zlomek z nich. Nejvíc nemocných - devět milionů - bylo zaregistrováno v roce 2005. Co do úmrtí byl nejtragičtější rok 2003, kdy na TBC zemřelo 1,8 milionu osob.
Číně se od roku 1990 do letoška podařilo snížit počet úmrtí na TBC o 80 procent - loni na ni zemřelo 55 tisíc Číňanů. Celosvětově za toto období počet úmrtí za totéž období klesl o 40 procent.
V ČR loni zemřelo na TBC 28 lidí a nemocných bylo 680 osob, což bylo o čtyři procenta méně než v roce předchozím. Zhruba 17 procent nemocných tvořili cizinci, nejvíce jich bylo z Ukrajiny, Vietnamu, Mongolska a Slovenska.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun k údajům WHO sdělil, že „je to velký pokrok, avšak nikoli důvod k samolibosti“. „Tuberkulózou se ročně nakazí stále miliony lidí a příliš mnoho jich umírá. Vyzývám k zásadní a trvalé podpoře prevence a zdravotní péče o nemocné, zejména o ty nejchudší a nejzranitelnější,“ řekl.
Nejvíc je tuberkulóza rozšířena v Latinské Americe, karibské oblasti, Africe, Asii, Východní Evropě a v Rusku. Bakterie tuberkulózy ničí plicní tkáň. Pacienti kašlou a bakterie se šíří vzduchem. Neléčený člověk může ročně nakazit až 15 osob.
V Evropě i jinde ve světě však přibývá nemocných TBC, u nichž nezabírají léky a je potřeba nákladná a dlouhá léčba, která trvá i dva roky. Z celkového počtu nemocných trpí touto rezistentní formou TBC 440 tisíc osob a z nich 18 procent připadá hlavně na východní Evropu a republiky bývalého Sovětského svazu. Z nemocných registrovaných v ČR trpělo rezistentní formou TBC deset pacientů.