„Zastávám většinový názor pediatrů. Chtěli bychom, abychom se nemuseli účastnit přímé platby firmě za pneumokokovou vakcínu. Vzhledem k tomu, že od pojišťovny je pouze nepotvrzený příslib, nemáme po právní stránce jistotu, že nám pojišťovny vykázané očkovací látky proplatí,“ řekl Libor Němec, dětský lékař z Jemnice.
Pojišťovny lékařům jasně neodpověděly
Třebíčská dětská lékařka Věra Fiedlerová namítá: „Proč do toho máme investovat vlastní peníze? V lednu jsme ani nevěděli, kde se dá ta očkovací látka sehnat. Zjišťovali jsme to u dvou pojišťoven a nebyli schopni nám odpovědět. Nakonec jsme si všechno zajišťovali sami a očkujeme. Máme látku Synflorix, kterou můžeme dodavateli zaplatit do šesti měsíců. Přestože očkujeme, peníze za leden jsme ještě nedostali.“
Obavy doktorů nejsou na místě
O situaci se vyjádřil ředitel odboru komunikace s veřejností Ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň: „V tuto chvíli nemůže v ČR být žádný lékař, který by doplatil či investoval byť jen korunu z vlastních peněz na očkovací látky. Lékař účtuje veškerou péči na konci měsíce a poté dostává platbu ze zdravotní pojišťovny do 30 dní. Logicky tedy za leden 2009 obdrží platbu na přelomu února a března, záleží kdy odeslal fakturu. V tuto chvíli není v ČR jediný lékař, který by uhradil jakoukoli vakcínu proti pneumokokové infekci distributorovi.“
Přitom odkazuje na další informace od distributorů, podle nichž prý nejsou obavy na místě a splatnost objednávek vakcín lze i individuálně prodloužit v případě prodlení platby od zdravotní pojišťovny.