Mezi akce, které se setkaly s velkým zájmem zdravotnické veřejnosti, patřila série konferencí monotematicky zaměřených k dopadu zákona 96/2004 Sb. do praxe nelékařského zdravotnického pracovníka. Na počátku zrodu těchto konferencí byla snaha informovat o podmínkách k získání osvědčení k výkonu povolání bez odborného dohledu, správném vyplňování žádostí, systému a významu registrace, celoživotním vzdělávání a o podmínkách uznávání způsobilosti cizích státních příslušníků.
Je pravdou, že tato tematika byla zařazena během přechodného období také do téměř všech kurzů pomaturitního specializačního studia, tematických kurzů a jiných akcí konaných v NCO NZO, ale brzy jsme si ověřili, že ve vymezeném čase není možné poskytnout podrobnější výklad, předat zkušenosti či diskutovat k jednotlivým částem ustanovení zákona a jejich aplikaci do praxe. S tímto záměrem jsme zorganizovali první jednodenní konferenci, která byla určena spíše vedoucím pracovníkům. Zájem účastníků o první akci byl však velký a vzhledem k omezené kapacitě přednáškového sálu se nepodařilo uspokojit všechny zájemce. Proto jsme se rozhodli v těchto konferencích pokračovat a samozřejmě také průběžně inovovat obsah podle aktuálních skutečností.
I když skladba témat - výklad pojmů, celoživotní vzdělávání, žádost o osvědčení k výkonu povolání bez odborného dohledu, uznání kvalifi kací cizích státních příslušníků - by se na první pohled mohla zdát stejná, jednotliví přednášející vždy vystoupili s aktuálními poznatky. Na inovaci příspěvků se podílel nejen rychle ubíhající čas -respektive blížící se konec přechodného období, ale rovněž množící se dotazy, první zkušenosti s řešením nových nestandardních situací aj.
Přestože měli účastníci možnost v průběhu konference klást dotazy přednášejícím k danému tématu, oblíbili si panelové diskuse konané vždy na závěr. Jejich prostřednictvím jsme se snažili vytvořit prostor především pro vzájemné předávání zkušeností. Na zajištění odborného programu se aktivně podíleli nejen pracovníci katedry managementu (Mgr. M. Malinková a Mgr. H. Komínková), ale i ostatní pracovníci NCO NZO - Mgr. L.
Přikrylová, PhDr. M. Hofštetrová-Knotková, K. Oplatková, pracovnice detašovaného pracoviště MZ ČR ing. K. Přibylová, ale především zástupci Odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví a sociální péče ČR Mgr. Ivana Štěpánková a místopředsedkyně Jana Dvořáková, kterou později vystřídala ing. Ivana Břeňková. V rámci panelové diskuse přispěla svými zkušenostmi mimo jiné Bc. Erna Mičudová, náměstkyně ošetřovatelské péče FN Brno-Bohunice.
Dne 22. 3. 2006 se konala prozatím poslední z uvedené série konferencí. Domníváme se, že konec přechodného období by neměl znamenat konec procesu předávání informací o aplikaci zákona 96/2004 Sb. do praxe. Tak jak jsme na několika posledních konferencích informovali o vztahu mezi citovaným zákonem, platovými předpisy a novinkami v katalogu prací, rádi bychom i nadále zprostředkovávali nové informace a vytvářeli prostor pro vzájemnou širokou diskusi. Námětem dalších konferencí bude celoživotní vzdělávání, koordinace a realizace modulového systému specializačního vzdělávání, podmínky prodloužení registrace a další aktuální problematika.
Stručné informace z registru zdravotnických pracovníků: - k 31. březnu 2006 se podařilo zaregistrovat všechny zdravotnické pracovníky/nelékaře, kteří v řádném termínu (do 28. února 2006) podali úplnou žádost o vydání osvědčení k výkonu povolání bez odborného dohledu,- v průběhu měsíce března letošního roku bylo doručeno na 16 tisíc žádostí, které budou zpracovány v zákonem dané lhůtě, tj. do 30 dnů od data doručení,- počet zaregistrovaných osob podle jednotlivých oborů uvádí tabulka.
O autorovi: Mgr. Marie Malinková, vedoucí katedry managementu NCO NZO v Brně