Podstatu dnešního zdravotnictví není třeba opouštět

25. 6. 2007 20:36
přidejte názor
Autor: Redakce
Opoziční ČSSD minulý týden vzkázala, že se chystané odborné komise o financování českého zdravotnictví zřejmě nezúčastní. Co ji k tomuto rozhodnutí vedlo? Proč se jako jediná parlamentní strana nechce tohoto kulatého stolu zúčastnit? Čtěte rozhovor s poslancem Davidem Rathem.


Opoziční ČSSD minulý týden vzkázala, že se chystané odborné komise o financování českého zdravotnictví zřejmě nezúčastní. Co ji k tomuto rozhodnutí vedlo? Proč se jako jediná parlamentní strana nechce tohoto kulatého stolu zúčastnit? na otázkyZdraví.Euro.cz odpovídá poslanec David Rath.

Existuje pravděpodobnost, že si své rozhodnutí ČSSD ještě rozmyslí a komise se zúčastní, v což koaliční strany zdá se doufají?

Myslím, že ta šance, že změníme názor není úplně vyloučená, ale rozhodně se blíží nule.

Rozhodli jste se nezúčastnit komise až poté, co jste obdrželi dopis od pana ministra, kde popisuje její princip?

Rozhodování zrálo nějakou dobu, v podstatě bylo jasné, že spolupráce bude téměř nemožná, poté co loni dopadla špatně vyjednávání o případné velké koalici. Protistrana poté tvrdila, že jsme se s ní dohodly, což nebyla pravda. Bereme to jako

určitý podraz a nemáme v tuto skupinu důvěru.

Komise nemá vytvářetlegislativní návrhy

Podobných komisí už bylo více a úspěšné nebyly

Politici budou hledat shodu

Po odborné stránce se můžeme shodnout

ČSSD hlásí bojkot Julínkovy komise

Principy, na kterých má kulatý stůl fungovat, vás nepřesvědčily?

Určitě ne. Účastní se ho totiž převážně politici a my bychom uvítali, kdyby tam byly zastoupeny i organizace, které k tomu mají co říct - tedy komory, odbory, odborné společnosti, pacientské organizace. Aby vznikla širší platforma. Při vyjednávání politiků může dojít k úplně témuž, co jsme zažili při koaličních vyjednáváních.

Shodnete se s panem ministrem Julínkem na tom, že současný systém je dlouhodobě neudržitelný?

Na tom se neshodneme. Současný systém určitě není ideální, potřebuje změny a úpravy, ale ne takové, které připravuje pan ministr. Tedy systém, který je založený na soukromých pojišťovnách, které si konkurují a na soukromých nemocnicích. Podstatu současného systému, kterou tvoří veřejnoprávní povinné zdravotní pojištění a veřejnoprávní systém fungování základní sítě nemocnic, považujeme za správný princip, který není třeba opouštět.

Pokud byste zasedal v komisi, měl byste se pokusit najít shodu s ostatními na tom, jaké dlouhodobé hrozby pro systém veřejného zdravotního pojištění jako například stárnutí populace. Co je podle vás hlavní hrozbou?

Nevěřím tomu, že se dá předpovědět vývoj ve zdravotnictví v delším horizontu než jsou 3 – 4 roky.Takže z mého pohledu je to zadání komise vůbec chybné. My nevíme jaká bude porodnost v příštích letech, to záleží také hodně na politice vlády, my nevíme jaká bude přistěhovalecká či investiční politika a podobně. Stárnutí populace je problém, ale my nevíme kde se společnost bude za pět let nacházet. Podle našeho soudu se systémy mají upravovat nejdéle ve tří až pětiletých cyklech, pak s tím lze pracovat.

(ada, iso), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?