Výhodou této zatím jen základní představy bude návaznost pohotovostí na zdravotnická zařízení. Dosud jich je v jižní části Moravy 16, očekává se úbytek.
Připomeňme nedávný nález Ústavního soudu, že pohotovostní lékařskou službu financují kraje, nikoli stát. A dosud přes polovinu ze 60miliónové částky na tuto službu hradily obce, teď už nemusí. Jen Brno poskytovalo 25 miliónů korun.
Kraj věří v dohodu s obcemi
Nikdo samozřejmě obcím a městům nezakazuje finanční podíl na LSPP, ostatně vedení kraje věří, že se s obcemi ještě dohodne aspoň na částečných úhradách. Kraj dosud přispíval ročně pětadvaceti milióny korun. Podle Adamce, jenž tlumočil závěry diskuse s řediteli, by pohotovost měli zajišťovat především smluvní praktičtí lékaři. Na dětských odděleních by měli ošetřovat převážně pediatři, nikoli lékaři pro dospělé.
„Chceme zkvalitnit péči, kapacity lékařů na dětských odděleních to umožňují. Také tady předpokládáme část smluvních lékařů,“ sdělil Adamec. V Brně bude kraj vypisovat celkem tři výběrová řízení na pohotovostní péči - pro dospělé, pro děti a na stomatologii, podobně tomu bude i v Blansku.
S Lékařskou komorou nyní kraj projednává, aby zubní pohotovost v okresech byla zajištěna až do 16 či 17 hodin.
Návštěvní služba u pacienta bude podle Adamce fungovat v nezbytných případech. Lékař sám podle informací vyhodnotí situaci, aby tato finančně náročná služba nebyla tolik zneužívána. Problémy také zde nastanou s nedostatkem peněz, proto kraj přichází se zefektivňováním. Kraj bude ještě s lékaři projednávat způsob práce, aby se ve všech okresech sjednotila úroveň péče.
Jan Trojan, Právo