Zdravotní pojišťovny by měly letos hospodařit s přebytkem 1,75 miliardy korun. Jejich příjmy z pojištění by měly dosáhnout zhruba 208 miliard korun. Na péči by se pak mělo vydat kolem 206,2 miliardy.
Vyplývá to ze zdravotně-pojistných plánů pro letošní rok, které schválila sněmovna. V Česku funguje osm zaměstnaneckých pojišťoven a jedna veřejnoprávní - Všeobecná zdravotní pojišťovna. Její ztráta v roce 2005 činila přes 12 miliard korun.
Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) budou příjmy zhruba o 2,2 miliardy vyšší než loni. Zvednou se i přesto, že vláda na odvody pojistného od letoška stanovila strop a stát zmrazil pojistné za děti, důchodce, studenty či nezaměstnané, podotkl ministr. Řekl, že výdaje by měly být letos proti loňsku vyšší o 20,6 miliardy.
Opoziční poslanci z ČSSD dnes neuspěli se svým návrhem, aby se zdravotní plány ještě dopracovaly. Požadovali, aby se zvýšily platby hlavně nemocnicím a léčebnám dlouhodobě nemocných. Do nich by měly putovat přebytky, které mají nyní pojišťovny na svých účtech.
Nemocnice podle vyhlášky dostávají letos o 4,8 procenta peněz víc než loni a léčebny dlouhodobě nemocných o dvě procenta. Podle místopředsedy sněmovního zdravotního výboru Jaroslava Krákory (ČSSD) tento růst nepokrývá ani inflaci.
Podle stínového ministra zdravotnictví a místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Davida Ratha ambulantní specialisté dostávají letos o osm procent víc a praktici o 12 procent víc. Požadoval, aby jednotlivé typy zdravotní péče dostaly přidáno stejně.
„Plně akceptuji a podporuji, aby praktičtí lékaři dostali nárůst, nemohu ale souhlasit s tím, aby byly nemocnice v propadu,“ uvedl Rath. Právě praktici patřili v době, kdy byl Rath ministrem zdravotnictví, k jeho nejhlasitějším kritikům. Pokud podle Ratha nemocnice a léčebny nedostanou víc peněz, hrozí zhoršení péče.
Podle Julínka pojišťovny na svých účtech peníze nezadržují. Ministr dodal, že sice mají na kontech nyní asi 27 miliard korun, ale po odečtení nutných rezerv jim zůstane asi sedm miliard. I tyto peníze se rozpustí do péče, uvedl Julínek. Podotkl, že zatímco zdravotnická zařízení a lékaři dostávali v minulosti platby od pojišťoven s několikaměsíčním zpožděním, nyní je mají včas.
Schválení zdravotně-pojistných plánů prosadili koaliční poslanci. Lidovec Ludvík Hovorka se k nim nepřipojil a zdržel se. Je to několikátý případ, kdy koalice nebyla při hlasování jednotná.
Zdravotně pojistné plány sněmovna projednávala v minulých letech obvykle s velkým zpožděním. Například plány zaměstnaneckých pojišťoven na rok 2005 schválili zákonodárci až před jeho koncem. Plán VZP na rok 2004 byl přijat až na jaře 2005.
ČTK