Od 1. ledna přestaly pojišťovny hradit podložky s vysvětlením, že před únikem moči a stolice do lůžka chrání pleny a plenkové kalhotky, které hradí dál. Po protestu postižených vyzval ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) pojišťovny, aby podložky hradily.
„Na doporučení ministerstva a po dohodě mezi plátci budou opětovně zařazeny do úhrad z prostředků veřejného zdravotního pojištění absorpční podložky pro inkontinentní. Hrazeny budou do 75 procent úhrady ekonomicky nejméně náročné varianty, to jsou podložky o rozměru 60 krát 90 centimetrů,“ řekl Rod.
Seznam hrazených pomůcek vydává Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), řídit se jím musejí všechny pojišťovny. Postižení kvůli vyřazení podložek z úhrad zvažovali, že se obrátí na soud. Heger označil vyřazení podložek za protiprávní. Postup VZP napadli také dovozci.
Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb se problém týkal zhruba 25.000 lidí a šlo o zhruba sto milionů korun. Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy by v některých případech museli postižení doplácet až 900 korun měsíčně, jejich důchod přitom často nedosahuje ani 10.000 korun.
Ministr ČTK řekl, že chce do budoucna podobným problémům zabránit. V chystaném zákoně o zdravotnických pomůckách upraví cenotvorbu podobně, jako je to nyní u léků. Firmy i zdravotní pojišťovny budou mít možnost odvolání. Při takzvané kategorizaci bude jasně řečeno, co je standard, který musí pojišťovna uhradit. Na dražší prostředky si pacienti budou moci připlatit.