„Jednání ministra zdravotnictví Davida Ratha považujeme za podraz. V Poslanecké sněmovně učinil pravý opak toho, co zástupcům zaměstnavatelů i odborářů den předtím na jednání tripartity slíbil. Ujistil, že s poslancem za soc. dem. Antonínem Krákorou promluví, ale ve Sněmovně zákon s jeho návrhy naopak hlasitě podpořil. Budeme se bránit právní cestou. Oslovíme senátory i pana prezidenta, případně to napadneme u ústavního soudu,“ řekl v pátek zástupce Svazu zdravotních pojišťoven Lubomír Gajdáček.
„Zaměstnanecké pojišťovny hospodaří s penězi lidí, kteří jim platí zdravotní daň, nejsou to veřejné peníze, na to Rath zapomíná.“ řekl Milan Kudyn, místopředseda Sdružení praktických dětských lékařů.
„Jako velké ohrožení vnímáme posílení role státu ve správních radách na úkor zaměstnanců a zaměstnavatelů. Pojišťovny, které jsou našimi smluvními partnery, se tak dostanou do područí státu. Ten by jim diktoval, za jakých podmínek mají lékařům nasmlouvat péči. Stát tím nepřímo vstupuje do vztahu mezi lékařem a pacientem a stát se staví do role, kdy chce pacientům určovat jejich potřeby,“ dodal Kudyn.
Vyloučení zaměstnanců a zaměstnavatelů z rad je podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha krok proti občanské společnosti a tripartitnímu systému.
„Nechce se mi věřit, že to schválili poslanci za sociální demokracii,“ řekl Štěch. Dodal, že politici mají rozhodovat o systému, tedy o zákonech, ne o personálních věcech. „To je prorůstání zákonodárné moci s mocí exekutivní a zasahování do soukromé sféry,“ dodal předák.
Právo