Pojišťovny: Nemocnice dostanou víc, než měly, a přesto kritizují

17. 8. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Nemocnice podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka dostanou více peněz za péči, než se původně předpokládalo, přesto stále naříkají, že je to málo...


Gajdáček to řekl ČTK.

Připomněl, že původně měly nemocnice dostat stejně jako loni, posléze bylo dohodnuto, že platby o tři procenta stoupnou. „Ani to ale nemocnicím nestačí,“ poznamenal Gajdáček.

Nemocnice po pondělním jednání s ministryní Miladou Emmerovou varovaly, že nebudou mít na navýšení platů o osm procent od září. Pohrozily, že pokud jim pojišťovny nezaplatí podle jejich představ, budou muset požádat vládu o odklad navýšení platů.

Státní nemocnice totiž musejí dodržovat tarifní tabulky, soukromé mají mzdy smluvní. Podle tabulky, již vypracoval Lékařský odborový klub, mají v soukromých nemocnicích lékaři nižší plat o 11 procent a zdravotní sestry o 19 procent.

Podle Gajdáčka nemocnice chtějí získat ve druhém pololetí mnohem více než v prvním. Jde o to, z jakého období loňska se bude navýšení počítat. Pokud z prvního, jak prosazují nemocnice, stoupnou jim příjmy o dalších sedm procent.

Ve druhém pololetí totiž vzhledem k prázdninovému poklesu výkonu pokryje potřebynemocnic nižší platba. Pojišťovny proto trvají na tom, aby se pro druhé pololetí bralo za srovnatelné období loňské druhé pololetí.

„Tento přístup prosadila někdejší ministryně Marie Součková a pojišťovny na něm trvají,“ zdůraznil Gajdáček.

Podle něj současné ministerstvo významně podporuje především své přímo řízené organizace a zároveň podléhá některým lobbystickým skupinám. Tlak na zvyšování platů, a tím i příjmů nemocnic od pojišťoven, tradičně vyvíjejí Česká lékařská komora a Lékařský odborový klub.

Gajdáček připomněl, že na setkání s premiérem Jiřím Paroubkem počátkem června nemocnice potvrdily, že na navýšení platů budou mít, pokud vláda přijme stabilizační opatření.

Vláda již schválila růst plateb státu za děti a důchodce, počítá také s 3,8 miliardami na odkup pohledávek zdravotních pojišťoven a se změnou systému přerozdělení vybraného pojistného, což přinese peníze Všeobecné zdravotní pojišťovně a odstraní přebytky na účtech zaměstnaneckých pojišťoven.

„Pokud ani toto navýšení nestačí, neměly nemocnice premiérovi tvrdit opak,“ dodal Gajdáček.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?