Pojišťovny se s penězi záchrance nepředají

24. 3. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V řádech miliónů vzrostly v posledních dvou letech výdaje Jihočeského kraje na provoz Zdravotnické záchranné služby, jejímž je kraj po převedení od státu k 1. lednu 2003 zřizovatelem. Naopak, peníze od zdravotních pojišťoven výrazně poklesly...


V řádech miliónů vzrostly v posledních dvou letech výdaje Jihočeského kraje na provoz Zdravotnické záchranné služby, jejímž je kraj po převedení od státu k 1. lednu 2003 zřizovatelem.

Naopak, peníze od zdravotních pojišťoven poté, co se změnil systém plateb z paušálních na výkonový, výrazně poklesly. Přitom reliéf území kraje je velmi členitý, jeho zalidnění je velmi nerovnoměrné, navíc s hůře přístupnými oblastmi Šumavy a Českomoravské vrchoviny, což zvyšuje náklady na provoz záchranky jako celku.

„V loňském roce jsme na provoz záchranné služby vydali přes 133 miliónů korun a letos to bude už kolem 160 miliónů. Od pojišťoven záchranka dostala loni 93 663 000 korun a v tomto roce to o mnoho více nebude. Obávám se, že může dokonce dojít k poklesu,“ řekl Právu hejtman Jan Zahradník (ODS).

„Jednoduše řečeno,“ pokračoval, „nůžky mezi příjmy od pojišťoven a kraje se rozevírají v neprospěch kraje. Na péči o zdraví Jihočechů ale rozhodně šetřit nebudeme. Dokázali jsme to například zřízením čtyř nových výjezdových stanovišť v Kaplici, Suchdole nad Lužnicí, Frymburku a Mladé Vožici, neboť v těchto lokalitách dojezdová doba nebyla do patnácti minut, jak ukládá zákon,“ dodal Zahradník.

Připomněl, že bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková kraji slibovala právě na zřízení zmíněných středisek příspěvek v rozmezí čtyř až pěti desítek miliónů korun.

VZP chce zpět přes 41 miliónů

„Přesto, že obdobný příslib jsme slyšeli i při výjezdním zasedání vlády v Českých Budějovicích, když byl v jejím čele Vladimír Špidla, peníze pro záchranky nedorazily. Museli jsme dluh z minulosti zaplatit z peněz kraje. Nyní už zbývá dokončit pouze jediné chybějící stanoviště v Čimelicích,“ dodal 1. náměstek hejtmana Robin Schinko (ODS) a připomněl, že jen provoz už fungujících čtyř stanovišť stojí kraj ročně bezmála 4,5 miliónu korun.

Jihočeskou záchranku navíc trápí, že Všeobecná zdravotní pojišťovna od ní požaduje vrátit přes 41 miliónů korun z let 2001 a 2002, kdy mělo dojít k překročení maximální ceny bodu z důvodu nesouladu vyhlášek ministerstev financí a zdravotnictví.

„Tehdy kraj ještě zřizovatelem záchranek nebyl a nyní má v podstatě za stát tyto dluhy hradit. To považuji za nelogické a nemorální. Stejně jako změnu platby paušální za výkonovou. Lékař musí na záchrance být v pohotovosti, i když se nic neděje, a to je podle mého názoru dobře, neboť to znamená, že lidské životy nejsou v ohrožení. Peníze od zdravotních pojišťoven ale dostane zdravotnická záchranná služba jen za výjezdy ,“ konstatoval hejtman.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?