Pojišťovny se v nemocnicích nebojí

30. 4. 2007 8:40
přidejte názor
Autor: Redakce
Širší rozvoj soukromého zdravotního pojištění, které by bylo vyčleněné ze stávajícího státního průběžného systému sociálního pojištění, by umožnila jen změna předpisů z oblasti zdravotnictví, především zákon o veřejném zdravotním pojištění...


Při vytvoření vhodných legislativních podmínek mohou pojišťovny vstoupit daleko významnějším způsobem do systému financování zdravotní péče.

Soukromé zdravotní pojištění

Širší rozvoj soukromého zdravotního pojištění, které by bylo vyčleněné ze stávajícího státního průběžného systému sociálního pojištění, by umožnila jen změna předpisů z oblasti zdravotnictví, především zákon o veřejném zdravotním pojištění. Ten dosud nepovoluje v souvislosti se zdravotní péčí jiný způsob úhrady než z povinného sociálního pojištění placeného státu, upozorňuje Česká asociace pojišťoven (ČAP). Ta proto hodlá posoudit použitelné zahraniční systémy a navrhnout optimální model pro Českou republiku na základě vícezdrojového financování zdravotní péče.

Diskuze o financování budoucí zdravotní péče, o její dostupnosti a úloze státu se vede ve všech vyspělých zemích světa, tvrdí asociace. Důvodem jsou demografické změny, kdy v podstatě většina obyvatel evropských zemí stárne, klesá porodnost a roste průměrný věk dožití. Rovněž roste poptávka po kvalitní lékařské péči a zvyšuje se nabídka moderních medicínských technologií a léků. Tyto trendy se promítají převážně do růstu nákladů a vytvářejí finanční tlaky zejména ve financování veřejného zdravotního pojištění.

To samozřejmě plně platí i pro Českou republiku, neboť systém veřejného zdravotního pojištění je dlouhodobě deficitní. Řešení deficitu zvýšením příspěvků do systému nebo omezováním výdajů má své hranice, a proto je zapotřebí uvažovat o vícezdrojovém financování. Jak upozorňuje ČAP, Česká republika má nejvyšší podíl veřejných výdajů na financování zdravotnictví v rámci zemí OECD. Soukromé zdravotní pojištění financuje u nás méně než jedno procento nákladů na zdravotní péči.

Podle ČAP lze v zásadě vymezit tři základní formy jeho realizace. První je plně soukromé pojištění, které nahrazuje financování z veřejného systému (například Belgie, Německo, částečně Španělsko). Daná osoba může vystoupit z veřejného zdravotního pojištění a vstoupit do soukromého zdravotního pojištění, a to při splnění zákonných podmínek (například měsíční příjem vyšší než stanovená částka, nebo spadá do určité skupiny osob stanovené zákonem).

Druhou formou je doplňkové pojištění - pojištěna je ta část zdravotní péče, jež není zcela nebo zčásti hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Třetí pak dodatečné pojištění, které se týká jiných služeb než zdravotní péče (například lepší ubytování a vybavení v nemocnicích, rychlejší přístup ke zdravotní péči, volba poskytovatele a podobně).

Profit

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?