Slovenské zdravotní pojišťovny i nadále trvají na tom, že záměr ministra zdravotnictví Ivana Valentoviče zpřísnit pravidla pro jejich hospodaření odporuje ústavě a mezistátním dohodám. Zástupci pojišťoven očekávají, že jejich výhrady zohlední při svém rozhodování Legislativní rada vlády.
Ta by měla posoudit, zda je připravovaná změna zákona v souladu s jinými právními normami.
„Prodloužené připomínkové řízení, které vyhlásil ministr Valentovič, potvrdilo vysoké riziko protiústavnosti, ale také riziko porušení mezinárodních smluv,“ uvedlo v prohlášení Združenie zdravotných poisťovní, které zastupuje všechny čtyři slovenské soukromé zdravotní pojišťovny.
„Ivan Valentovič nepředložil kromě svého přesvědčení žádnou relevantní právní analýzu, které by spolehlivě vyvrátila uvedené hrozby,“ uvedlo sdružení.
Ministr plánuje snížit limit nákladů na provoz pojišťoven z nynějších čtyř na tři procenta z peněz, s nimiž pojišťovny hospodaří. Tento rok by podle odhadů mělo jít asi o 90 miliard slovenských korun.
Valentovič má rovněž v úmyslu zákonem určit, aby pojišťovny nemohly vytvářet zisk a všechny peníze vybrané z veřejného pojištění nasměrovaly do nemocnic či ambulancí.
Soukromé zdravotní pojišťovny, jimž se možnosti na působení ve zdravotním pojištění rozšířily především za předchozího ministra Rudolfa Zajace, to však považují za zásah do svých práv.
Kromě jiného v nich totiž mají vlastnický podíl zahraniční investoři a jejich investice by měly být podle pojišťoven dostatečně pevně chráněné. Zástupci pojišťoven také tvrdí, že Valentovičovy kroky by problém slovenského zdravotnictví nevyřešily.
Tamní nemocnice čelí několikamiliardovým dluhům a zdravotníci dlouhodobě požadují vyšší mzdy. Valentovič se pokouší omezit postavení soukromých zdravotních pojišťoven již několik měsíců.
Pokud by zdravotní pojištění, do kterého je povinný přispívat každý občan, řídila jen jedna veřejnoprávní pojišťovna, přineslo by to podle ministra úspory a tím například více peněz pro lékaře.
SME