Policie šetří VZP. Marně?

3. 5. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Policisté z útvaru hospodářské kriminality vyšetřují, zda bývalé vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny v čele s Jiřinou Musílkovou neporušilo při správě cizího majetku zákony. Narazili přitom na nečekaný problém. Ani ředitelka, ani členové správní rady zřejmě nenesou ze zákona za své počínání odpovědnost...


PRAHA -

Na vině je dlouhodobě opomenutý nedostatek v zákoně o Všeobecné zdravotní pojišťovně. Řediteli neukládá odpovědnost za svěřený majetek ani povinnost jednat s péčí řádného hospodáře. Hmotnou zodpovědností nejsou vázáni ani členové správní a dozorčí rady pojišťovny. Konstatuje to i zpráva sněmovní vyšetřovací komise k VZP.

„K takovému závěru dospěli vyšetřovatelé i moji známí právníci,“ řekl předseda komise Jozef Kubinyi (ČSSD). Podle Kubinyiho hrozí, že i kdyby se třeba v kauze IZIP potvrdilo porušení zákona o zadávání veřejných zakázek, bývalé vedení nebude moci být trestně stíháno. „Nejspíš by se muselo prokázat, že se tím sami obohatili. Pak by to byl obecný trestný čin,“ doplnil Kubinyi.

Obchodní zákoník neplatí

Jeho slova potvrzují informace přímo od vyšetřovatelů, kteří se kauzou VZP zabývají. Kriminalisté připouštějí, že jsou v tomto případě poněkud bezradní. „Je to problém. Většina správců cizího majetku má povinnost vykonávat tuto činnost v péči správného hospodáře danou zákonem nebo smlouvou. Ředitel VZP ani členové správní rady ale takovou povinnost nemají,“ řekl LN policejní zdroj, který si nepřál být jmenován.

Za klíčový považuje fakt, že VZP byla zřízena zvláštním zákonem a nemá status obchodní organizace. Není ani zapsána v obchodním rejstříku. Tím pádem se na ni nevztahují například paragrafy obchodního zákoníku. A v zákoně o pojišťovně se o odpovědnosti za případné vzniklé škody nehovoří. Podobný problém je i v zákoně o zaměstnaneckých pojišťovnách.

„Zákon o VZP skutečně neupravuje taxativně povinnosti ředitele a managementu,“ potvrdil právník Pavel Čapčuch. „Na druhé straně je ale třeba vycházet z obecných právních norem. Ředitel je statutární zástupce, a tak by se na něj měl vztahovat paragraf o porušení povinností při správě cizího majetku,“ usoudil.

Kde najít paragraf?

Čapčuch připustil, že nalézt příslušný paragraf bude pro policii asi problém. Musela by bývalé ředitelce prokázat úmyslné porušení povinností, které ale nejsou nikde taxativně stanoveny. „Nicméně spravovala cizí majetek a disponovala s ním. To, že zákon o VZP na tyto povinnosti nepamatuje, neznamená, že se nemohla dopustit porušení povinností při správě cizího majetku,“ uvedl.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Kriminalisté však poukazují na fakt, že české trestní právo neumožňuje použít analogii ve vztahu k jiným zákonům, v tomto případě k obchodnímu zákoníku. Teoreticky by prý bylo možné použít paragraf občanského zákoníku, který hovoří o způsobilosti statutárního zástupce jednat za právnickou osobu, ale ani z něj přímo nevyplývá odpovědnost za toto jednání. Ředitel VZP jako sněmovnou volený činitel navíc nemá uzavřenu ani pracovní smlouvu, ani jmenovací dekret.

Policie prošetřuje několik možných trestných činů při správě VZP. Kromě internetových knížek IZIP je to i založení Pojišťovny VZP a. s. či nákup a prodej penzijního fondu Slávie.

Lidovky.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?