Aby zákon prošel v parlamentu, bude muset premiérka Ewa Kopaczová podle Reuters hledat podporu mimo svou Občanskou platformu (PO), protože konzervativní zákonodárci z této strany mohou hlasovat proti současnému návrhu.
V Polsku se metoda in vitro, při níž spermie oplodní vajíčko mimo tělo ženy, používá už čtvrt století, nicméně tato katolická země je podle Reuters poslední v Evropské unii, která pro ni nemá žádné právní předpisy. Katolická církev tuto metodu odmítá, protože podle ní odděluje manželský sex od plození potomků a může vést k ničení lidských zárodků.
Podle vládního návrhu budou moci oplodnění metodou in vitro podstoupit sezdané i nesezdané páry, pokud se jim nepodaří počít jinými metodami, nebo pokud se tyto metody ukážou jako nevhodné. Zakázáno bude ničení zárodků schopných dalšího vývoje nebo manipulace s lidskou DNA.
Vláda pod vedením PO, která je u moci od roku 2007, se oplodnění in vitro snažila uzákonit už v minulosti. Její snaha ale ztroskotala na odporu konzervativců z vlastních řad, kteří chtěli tento zákrok dokonce zcela zakázat.
Podle Kopaczové se problém neplodnosti týká 1,5 milionu párů v 38milionovém Polsku, a je proto nutné ho řešit. „To, co Polsko dnes potřebuje, není ideologická válka,“ řekla premiérka. „Lidská dramata, a těmi neplodnost je, nemají levicový ani pravicový charakter,“ prohlásila. Doufá, že parlament schválí zákon před podzimními parlamentními volbami. Polsko čekají v květnu také prezidentské volby.
Mnoho voličů vládní PO, pro kterou doposud hlasovali zejména lépe vzdělaní lidé z měst, zklamalo, že se straně zatím nepodařilo prosadit zákon o in vitro a že se nijak nesnaží uzákonit registrovaná partnerství osob stejného pohlaví.