„Návrh je výsledkem toho, co jsem roky říkal, zejména v mé volební kampani. Slíbil jsem to nemocným,“ řekl autor návrhu Piotr Liroy-Marzec. Ten byl do sněmovny zvolen za „protisystémové hnutí“ Kukiz'15, což je třetí nejsilnější uskupení v parlamentu, po vládnoucích konzervativních a opozičních liberálech. V 90. letech Liroy patřil k průkopníkům hudebního stylu rap v Polsku.
V průzkumu agentury PBS z loňského června se 68 procent Poláků vyslovilo pro povolení marihuany k léčebným účelům, stejný počet pak označil odpírání marihuany pacientům za kruté porušování jejich práv. Jen 18 procent dotázaných bylo proti.
Loni byl jeden lékař vyhozen z velké dětské nemocnice ve Varšavě, když malým epileptikům experimentálně naordinoval marihuanu, aniž informoval vedení kliniky. Případ v Polsku vyvolal velkou debatu.
Pro lékařské účely povoluje užití marihuany například Rakousko, Belgie, Kanada, Finsko, Izrael, Česká republika nebo některé státy USA. V Česku platí od dubna 2013 zákon, podle něhož může lékař předepsat maximálně 30 gramů léčebného konopí na měsíc na elektronický recept pacientovi s nemocemi vyjmenovanými ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví.
Průkopníkem v legalizaci marihuany je Nizozemsko, které už v roce 1976 umožnilo držení jejího malého množství. Díky tomu vznikly slavné coffee shopy - kavárny, v nichž se dají legálně koupit v malém množství lehké drogy a jichž je nyní po celé zemi asi 600. Jako první země světa legalizovala prodej, pěstování i distribuci marihuany od loňského května Uruguay.