Polští lékaři stávkují za vyšší mzdy

22. 5. 2007 8:20
přidejte názor
Autor: Redakce
Polští lékaři zahájili časově neomezenou generální stávku. Žádají vyšší mzdy a změnu systému zdravotní péče. Stávka má různé podoby, v nemocnicích se pracuje jako ve svátek, odvolány jsou plánované operace, přijímáni jsou pouze akutní případy...


Polští lékaři v pondělí zahájili časově neomezenou generální stávku. Žádají vyšší mzdy a změnu systému zdravotní péče. Stávka má různé podoby, v nemocnicích se obvykle pracuje jako ve svátek, odvolány jsou plánované operace, přijímáni jsou pouze pacienti v ohrožení života. Vláda ale tvrdí, že v rozpočtu nemá 11 miliard zlotých (asi 78 miliard korun), které by prý na vyšší lékařské platy potřebovala. Stávkuje zhruba třetina ze 730 nemocnic v zemi.

Premiér Jaroslaw Kaczyński dnes zopakoval, že peníze pro lékaře nejsou a jejich chování označil za nezodpovědné. „Platy porostou, ale až v příštích letech,“ řekl. Požadavky lékařů odmítlo splnit ministerstvo zdravotnictví. „Vláda bude ještě tento týden s lékaři jednat,“ řekl náměstek ministerstva zdravotnictví Boleslaw Piecha.

Stávku zorganizoval Celopolský lékařský odborový svaz (OZZL). Lékaři by podle jeho návrhu měli brát minimálně 5000 zlotých (37.400 korun) a specialisté nejméně 7000 zlotých (52.300 korun).

„Máme pro vládu kompromisní návrh,“ řekl odpoledne předseda svazu Krzysztof Bukiel. „Kdyby se vláda prohlášením zavázala, že od příštího roku zavede změny ve financování zdravotnictví, ukončíme stávku,“ dodal. Podrobnosti chtějí odboráři zveřejnit v úterý. Podle Bukiela by prohlášení znamenalo, že rozpočet letos nebude zatížen, ale lékaři by zároveň měli vládní záruku, že se situace zlepší příští rok.

Změna zdravotního systému má spočívat v tom, že si pacienti budou návštěvy u lékaře a pobyty v nemocnici doplácet. „Drobné poplatky by nezatížily nemocného a omezily by počet nepotřebných návštěv,“ řekl Bukiel. „Premiér s tím nesouhlasil, vůbec chybí porozumění mezi námi a politiky, proto jsme museli vyhlásit stávku. Také jsme chtěli upozornit na neřešené problémy ve zdravotnictví,“ podotkl.

Plat lékaře v Polsku se pohybuje mezi 2000 a 3500 zlotých (14.900 až 26.000 korun). Protestující lékaři nechtějí podle svazu peníze jen pro sebe, ale i na lepší financování zdravotnictví.

Čeští lékaři vydělávají zhruba 40.000 korun hrubé mzdy měsíčně, polovinu z toho ale získají za služby a přesčasy.

Poláci podle průzkumu, který dnes zveřejnil list Rzeczpospolita, mzdovým požadavkům lékařů fandí: 85 procent bylo pro zvýšení platu doktorům a 93 procent pro růst mezd zdravotních sester. Platit za návštěvu u lékaře by bylo ochotno 61 procent dotázaných, kdyby platby v hotovosti znamenaly i zlepšení lékařských služeb.

Pacienti byli dnes většinou na stávku lékařů připraveni a do zavřených ordinací se nedobývali. Náhodní neúspěšní příchozí většinou vyjadřovali s lékaři solidaritu. „Jen ta stávka nesmí trvat moc dlouho, to bych asi musela najít nějakou nemocnici, kde se nestávkuje,“ řekla novinářům starší žena v krakovské nemocnici. Podobný názor mají i další Poláci. Délka stávky závisí na tom, zda se odbory s vládou dohodnou.

Ministr zdravotnictví Zbigniew Religa novinářům řekl, že potrvá-li krizová situace, v každém vojvodství vzniknou v nejbližších dnech informační centra pro pacienty. Jejich pracovníci pak pacientu nasměrují do nemocnic, které nestávkují.

Nemocnice, které se ke stávce nepřipojily, tak učinily především z finančních důvodů. Jejich ředitelé se obávají vysoké finanční zátěže.

Nepřipojili se ani soukromí rodinní lékaři, kteří však na znamení solidarity vyvěsili ve svých ordinacích vlajky. Ke stávce by se naopak mohly přidat zdravotní sestry, jejichž platy patří mezi nejnižší v zemi.

Polští lékaři naposledy stávkovali loni v dubnu, i tehdy kvůli penězům. Vláda nakonec jejich požadavku vyhověla a mzda lékařů tehdy vzrostla o 30 procent. Lékaři ale tvrdí, že zvýšení se rozplynulo v hrubé mzdě a jejich situace se prý nakonec příliš nezlepšila.

Za zvýšení platů bojují například i lékaři na Slovensku. Loni stávkovali kvůli nízkým platům lékaři v Německu.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?