Nové vedení kraje, které tvoří sociální demokraté, členové hnutí Doktoři a komunisté, si místo věcné personální politiky začalo vyřizovat osobní a interpersonální vztahy.
Jednoduše řečeno se rozhodli vypořádat se s „nepohodlnými“. Svá místa tak opustili Ing. Jan Ferenc a MUDr. Věra Procházková. To jsou ovšem lidé, kteří své práci rozumí a dělali vše pro to, aby nemocnice fungovaly bez problémů.
Nahradit je rozhodně nebude jednoduché. Ostatně to, že po doktorce Procházkové sáhl okamžitě Roman Šmucler, svědčí o tom, že si dobrých manažerů dokáží soukromníci vážit. To už se ale nedá říci o krajských politicích.
Neuvědomují si totiž, že dobré manažery na ulici prostě nenajdou. Lidé, kteří dokáží vést nemocnici, se shánějí těžko. A nedá se předpokládat, že sebelepší lékař bude i dobrým manažerem. Ve světle těchto okolností se mi jako nejrozumnější jeví pomoc takříkajíc zvenčí.
Stejně jako to udělala ODS s Českou zdravotní. Bohužel jsme tehdy neměli šťastnou ruku. Navrhované řešení, podle kterého by se „vlády“ nad nemocnicemi v Sokolově a Chebu ujali manažeři ostrovské, případně Šmuclerovy nemocnice, proto nevidím jako nereálné.
I oni by ale museli postavit tým odborníků z venku. Jediným rozdílem by tak bylo, že by je sháněli oni, a ne krajští úředníci.
Přeji proto vedení kraje, aby se dokázalo rozhodnout správně a alespoň částečně zažehnalo hrozbu totálního kolapsu zdravotnictví v kraji.
Autor byl hejtmanem kraje v letech 2000 - 2008.