Lze tak až pětinásobně zvětšit plochu transplantátu, pokrýt rozsáhlé plochy popálenin a dosáhnout vyšší úspěšnosti léčby. ČTK to sdělilo tiskové oddělení nemocnice. V době napjatých nemocničních rozpočtů byly přístroje pořízeny jen díky sponzorskému daru ve výši 560.000 korun.
Zařízení k síťování kožních transplantátů se používá na operačních sálech. Umožňuje dosáhnout větších rozměrů kožních transplantátů, usnadňuje manipulaci s nimi a jejich přenos k postiženému místu. Výrazně také klesá riziko, že v ráně pod transplantátem se vytvoří krevní výron, vysvětlil přednosta kliniky Ludomír Brož.
„Jeden z nových přístrojů zrovna používáme u dětského pacienta, který má popáleniny třetího stupně na 70 procentech těla. V případě těchto úrazů jsou většinou na vině rodiče, kteří nevěnují dostatečnou pozornost svým dětem,“ uvedl.
Každý rok se v Česku popálí na 600 dětí, polovinu léčí vinohradská klinika. Nejčastější příčinou popálenin malých dětí jsou opařeniny způsobené například fritovacím hrncem či varnou konvicí.