Poplatky na Slovensku po dvou letech

29. 6. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Slovenskému ministrovi zdravotnictví Rudolfu Zajacovi nevyšel plán snížit náklady na léky a jejich vysokou spotřebu. A proto zavedl před dvěma roky dvacetikorunový poplatek za recept. Dnes je ale situace stejná jako předtím. Zdravotní pojišťovny totiž dávají za léky znovu tolik peněz jako tehdy...


Ministrovi zdravotnictví Rudolfu Zajacovi nevyšel plán snížit náklady na léky a jejich vysokou spotřebu. A proto zavedl před dvěma roky 20-korunový poplatek za recept.

Dnes je ale situace stejná jako předtím. Zdravotní pojišťovny totiž dávají za léky znovu tolik peněz jako tehdy. Důvodem není jen jejich zdražení, ale i jejich častější užívání.

„Od října 2004 náklady na léky i počet balení začaly stoupat a dnes jsou tyto ukazatele na hodnotách největšího boomu v II. čtvrtletí roku 2003, tedy těsně před zavedením Zajacových poplatků,“ tvrdí mluvčí Společné zdravotní pojišťovny Dušan Zaťko.

Náklady na léky se zvýšily všem zdravotním pojišťovnám. „V porovnání s prvním čtvrtletím 2004 se náklady tento rok zvýšily o 36 miliónů,“ přiznala mluvčí pojišťovny Důvěra Zuzana Zúbeková.

Všeobecná zdravotní pojišťovna dokonce zaplatila za léky od ledna do konce dubna o 700 miliónů více jako vloni. „Náklady na léky šly jednoznačně nahoru,“ řekl ředitel Všeobecné pojišťovny Svatopluk Hlavačka.

O nárůstu začali hovořit ředitelé pojišťoven už začátkem roku. Tehdy ještě nedokázali říci, jestli důvodem bylo jen zdražení léků nebo i vyšší spotřeba. Zvýšený počet vydaných balení však potvrzuje, že lidé začali znovu užívat více léku.

„Počet balení na jednoho pojištěnce stoupl o 6 procent a o 4 procenta i počet receptů. Statisticky tak byl v průběhu každého měsíce prvního čtvrtletí 2005 předepsaný každému pojištěnci jeden recept,“ řekl ředitel pojišťovny Apollo Zoltán Pivoda.

Všeobecné letos stoupl oproti loňsku počet vydaných balení za čtyři měsíce o necelý milión, pojišťovně Důvěra a Apollu o sto tisíc. Každý si však zvýšení nákladů na léky vysvětluje po svém.

„Lékaři jsou znova v indukované preskripci,“ tvrdí ministr zdravotnictví Rudolf Zajac, což znamená, že doktoři znova začali po dohodě farmaceutickou firmou předepisovat její lék za určitou formu odplaty, např. dovolenou v zahraničí.

Pravda

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?