Porodnice začnou nabízet rozsáhlejší odběry pupečníkové krve

26. 4. 2012 8:12
přidejte názor
Autor: Redakce
Porodnice v Česku začnou rodičkám nabízet rozšířenou formu odběru pupečníkové krve. Nově se nebude odebírat jen z pupečníku, ale i z placenty, čímž vzroste její množství. Odborníci věří tomu, že se rozšíří spektrum použití.


Pupečníková krev se odebírá kvůli kmenovým buňkám, které lze využít při léčbě vážných nemocí včetně rakoviny podobně jako kostní dřeň. Díky dvojímu odběru získá rodina víc krve, a tudíž i víc kmenových buněk, řekl primář gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice Milosrdných bratří Ivan Huvar.

Za odběr pupečníkové krve se platí. V rozšířené verzi - tedy i při odběru z placenty - stojí 18.000 korun. Za roční uložení vzorku v tkáňové bance rodina hradí 1800 korun. Štěp může později použít při léčbě dítěte nebo například jeho sourozence.

Od nové metody si odborníci slibují to, že rozšíří spektrum použití štěpu. Limitem pro jeho využití bylo dosud množství získaných kmenových buněk. Když jich bude víc, budou prý stačit i k léčbě dospělého.

„Předpoklady jsou takové, že pokud bude dostatečný objem, a to je to, na čem pracujeme, využití bude po celý život,“ uvedl Tomáš Pavlíček z rodinné banky pupečníkové krve Cord Blood Center, která s porodnicemi spolupracuje, odebranou krev zpracovává a skladuje.

Placený odběr pupečníkové krve v ČR umožňuje zhruba 70 procent porodnic.

Existuje také dárcovství pupečníkové krve, kdy rodina nic neplatí, ale zavazuje se štěp poskytnout tomu, kdo ho bude potřebovat. Kvůli nákladům na zpracování vzorků však lékaři v tuzemsku museli program utlumit. Existují i bezplatné indikované odběry. Využívají se, když lékaři dojdou k závěru, že by pupečníková krev mohla pomoci třeba vážně nemocnému staršímu sourozenci novorozeněte.

Odběr provádějí zdravotníci z pupečníku a placenty po porodu. Zákrok je bezbolestný a pro matku ani dítě nepředstavuje zdravotní riziko.

Zájem o odběr podle Pavlíčka roste. Kolik procent rodiček v ČR možnosti využívá, neuvedl. Firma dosud spolupracovala na osmi případech, kdy se odebraná krev použila při léčbě dítěte nebo jeho sourozence. Všechny se staly na Slovensku, kde jsou odběry běžnější.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?