Lékaři olomoucké Fakultní nemocnice výrazně snížili počet úmrtí dětí před porodem nebo krátce po něm
Loni dokonce dosáhla historického minima a olomoucké zdravotnické pracoviště se tak dostalo na úroveň špičkových zařízení třeba v USA, Japonsku či ve Švédsku.
Výsledek týmové práce
„Je to společný úspěch určité komplexní týmové práce porodnicko-gynekologické kliniky novorozeneckého oddělení a Ústavu lékařské genetiky a fetální medicíny Fakultní nemocnice. Podařilo se nám výrazně zlepšit péči o těhotnou ženu a novorozence. Pomohly samozřejmě nové léky, přístrojové vybavení, ale především lepší organizace péče při spolupráci s regionálními nemocnicemi,“ uvedl přednosta porodnicko-gynekologické kliniky Milan Kudela.
Matky, u nichž hrozí předčasný porod, jsou podle něj nyní zavčas dopravovány do FN, zatímco dříve byli nezralí novorozenci transportováni až po porodu. „Předčasně narozené dítě ale potřebuje specializovanou péči okamžitě,“ poznamenal přednosta.
„Perinatální úmrtnost, tedy počet úmrtí dětí před porodem nebo do sedmého dne po porodu, jsme začali snižovat už na počátku devadesátých let. V roce 1994 nám umíralo třicet dětí, loni jich bylo jen šest, což je historické minimum,“ řekl novinářům primář novorozeneckého oddělení olomoucké FN Lumír Kantor.
Pod celostátním průměrem
Tento počet podle něj odpovídá hodnotě 3,45 promile, což je dokonce pod celostátním průměrem, který je 4 promile. „Jsme přitom jedním z dvanácti perinatologických center v České republice, kam se soustřeďují právě problematické porody, a proto se v nich perinatální úmrtnost pohybuje okolo sedmi promile,“ poznamenal Kantor.
Zlepšuje se podle něj i péče o novorozence a lékaři dokáží mnohem lépe předcházet těžké mozkové obrně, slepotě, hluchotě a dalším nemocem, které nezřídka souvisejí s předčasnými porody.
„Těch bohužel přibývá. Je to způsobeno celkovým zdravotním stavem společnosti. Zatímco před deseti lety jsme jich měli kolem sto sedmdesáti, loni už o takřka šedesát více, což je zhruba třináct a půl procenta z celkového počtu porodů,“ konstatoval primář.
Prudce vzrůstá i počet dětí s nízkou porodní hmotností. Ve dvou letech věku je přitom nyní mezi dětmi, které se narodily s váhou menší než 1500 gramů, těžce handicapováno 15 procent jedinců. Na nízké porodní hmotnosti dětí mají podle přednosty Kudely svůj podíl i vícečetná těhotenství.
„Ještě v roce 1994 to byl tak jeden z osmdesáti porodů, nyní je to jeden ze čtyřiceti. Byli bychom samozřejmě z hlediska zdraví dítěte raději, kdyby se toto číslo snižovalo,“ dodal přednosta. Tento trend je ale podle jeho slov negativním důsledkem metod asistované reprodukce, které dnes musejí rodičovské páry volit mnohem častěji než dříve.
Vlasta Hradilová,
Právo