Chtějí zjistit, zda se za tím ve skutečnosti neskrývají nákupy nové techniky, které by se proto musely odehrávat v jiném režimu výběrového řízení. Výbor tuto žádost na ministra vznesl v usnesení, které přijal.
Ministr Heger by měl podle žádosti kontrolního výboru prověřit tyto tzv. upgrady za období od 1. ledna 2006 do 31. prosince 2010. Měla by se kontrolovat například i výrobní čísla součástí přístrojů, zda byla stejná před modernizací i po ní. Jak ČTK řekl zpravodaj k tomuto bodu Vít Němeček (ODS), signály o těchto skrytých nákupech přicházely ze samotných nemocnic a informace má i z vlastní zkušenosti.
Mělo by jít o nákupy těžké zdravotnické techniky, tedy počítačových tomografií, magnetické rezonance, angiografií nebo lineárních urychlovačů. Ministr Heger by měl poslancům poskytnout tuto informaci do konce července.
Kontrolní výbor se dnes zabýval i problémem s nákupy zdravotnické techniky ve společnosti Krajská zdravotní. Výbor v minulosti dospěl k závěru, že nakupovala zdravotnickou techniku do nemocnic v Ústeckém kraji za vyšší ceny, než byly obvyklé na trhu. Poslanci požádali ministra financí Miroslava Kalouska, aby je do konce srpna informoval o dalším vývoji.
Předseda výboru Vojtěch Filip chce, aby se jednání výboru o Krajské zdravotní zúčastnil osobně ministr Kalousek. Zdůvodňoval to obavami z možného ohrožení čerpání peněz z evropských fondů, kterými stát z části na nákup techniky přispívá.
Nákup údajně předražené zdravotnické techniky nyní prošetřuje policie. Podle informací, které dnes zazněly na výboru, si najala znaleckou firmu American Appraisal, která má ceny nakupované techniky prověřit.