Postižení zahájili petici za směrnici EU o odstranění bariér

20. 3. 2007 8:25
přidejte názor
Autor: Redakce
Připojili se tak k celoevropské kampani Evropského fóra zdravotně postižených, které chce do konce září získat na archy milion podpisů. Pak by totiž Evropská komise a Evropský parlament musely směrnici projednatů...


Zdravotně postižení v Česku začali dnes sbírat podpisy pod petici za přijetí evropské směrnice o ochraně handicapovaných. Připojili se tak k celoevropské kampani Evropského fóra zdravotně postižených, které chce do konce září získat na archy milion podpisů. Pak by totiž Evropská komise a Evropský parlament musely směrnici projednat. Novinářům to řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

V EU má zdravotní postižení asi deset procent obyvatel, tedy kolem 37 milionů lidí. Směrnice má zaručit handicapovaným rovné zacházení. Jednotlivé státy by například musely postupně zajistit bezbariérovost veřejných budov či dopravy nebo přístupné informace pro nevidomé a neslyšící. Děti s handicapem by pak měly chodit do běžných škol.

Českou petici organizuje Národní rada osob se zdravotním postižením. Od přijetí směrnice si slibuje zrychlení opatření, která povedou ke srovnání postavení handicapovaných se zdravými.

„V ČR bychom měli získat celkem 21.124 podpisů. Věříme, že jich bude víc. Předsevzali jsme si sesbírat 30.000 podpisů,“ řekl Krása.

Bližší informace najdou lidé na stránkách www.nrzp.cz. Petici je pak možné podepsat přes internet na adrese www.1million4disability.eu. Text je i v češtině.

Po síti svůj podpis pod arch zatím připojilo zhruba 22.800 lidí. Zájemci se budou moci podepsat i 2. dubna při akci na Václavském náměstí.

Podle ředitelky zahraničního oddělení NRZP Veroniky Půrové evropská podpisová akce začala 23. ledna. Organizátoři archy ze všech členských a kandidátských zemí a z Islandu a Norska předají předsedům Evropské komise a Evropského parlamentu 4. října.

Půrová uvedla, že návrh směrnice pochází z roku 2000. Dodala, že evropští zákonodárci se jí měli zabývat v roce 2003, nakonec ji ale neprojednali.

Pokud by směrnice byla schválena, musela by ji ČR zapracovat do českých zákonů. Představitelé rady nedokázali zatím odhadnout, kdy by se tak mohlo stát. Věří ale, že podpisy milionu lidí z Evropy by mohly přimět evropské instituce k rychlému přijetí předpisu.

Některá z ustanovení směrnice:

zpřístupnění informací ve veřejném i soukromém sektoru - Braillovo písmo, znaková řeč, skryté titulky, zjednodušený přepis pro mentálně postižené


bezbariérovost všech veřejných budov a veřejné dopravy - do deseti let zpřístupnění železniční, silniční, letecké i námořní dopravy, nádraží, škol, úřadů, hřišť, chodníků, parkovišť a dalších zařízení v soukromém i veřejném sektoru


vzdělávání postižených v běžných školách - speciální výukové materiály, kompenzační pomůcky, pedagogičtí asistenti

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?