Prachatice - Vybudování lázní přišlo zhruba na 40.000 korun. Většinu peněz získali autoři z evropského fondu Interreg IIIA.
„Jedná se o metodu, kterou vypracoval německý farář Kneipp. V Německu se to rozšířilo v posledních desetiletích do mnoha vesnic. Lázně jsou i v turistických mapách jako vhodné místo pro pěší turisty,“ řekl iniciátor projektu Jaroslav Neužil.
Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele. |
Koryto potoka tvůrci lázní přehradili betonovými prahy a jeho dno vysypali pískem. Do vody se schází po schůdcích a středem toku vede dřevěné zábradlí pro přidržování. Součástí lázní je i ohniště s lavičkami a česko-německá informační tabule o jejich účincích. Lázně jsou rovněž jedním z několika zastavení na naučné stezce kolem Prachatic. „Zájem o proceduru již projevili důchodci, svaz invalidů či některé školy,“ uvedl Neužil.
Autoři lázní se nechali inspirovat stejným zařízením v bavorském Thurmansbangu. Místo pro koupele situovali do lokality, v jejíž blízkosti má vyrůst komplex lázeňsko-rehabilitačního Léčebného centra svaté Markéty. Lázně vybudovalo prachatické Středisko vzdělávání, informací a služeb spolu s místní organizací Strany zelených. Oficiální otevření se uskuteční v sobotu 22. dubna, kdy se na celém světě slaví Den Země.
ČTK