Právní poradna: zůstatek dovolené

8. 11. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Některé zdravotníky zajímá, jak to bude s jejich právy na čerpání dovolené, pokud se jejich nemocnice příští rok stane obchodní společností. Chtěli by vědět, zda jim propadne bez náhrady nevybraná dovolená z letošního roku, bevo zda budou mít na toto volno nárok i pod novým zaměstnavatelem. Odpověď právníka najdete v článku...


Na dotazy čtenářů Zdravotnictví a medicína odpovídá JUDr. Vratislav Tomek

Dotaz: Ing. D. Dušková

Pracuji v nemocnici, mám smlouvu na dobu určitou do konce letošního roku. Je pravděpodobné, že od 1. ledna 2006 mi zaměstnavatel smlouvu prodlouží, jak už se jednou stalo. Pokud se nemocnice stane od 1.1.2006 obchodní společností, propadne mi bez náhrady nevybraná dovolená z letošního roku?

Z Vašeho dotazu vyplývá, že nemocnice, ve které pracujete, přejde z právní formy příspěvkové organizace kraje na právní formu obchodní společnosti, pravděpodobně akciové společnosti. Proto musí být postupováno v souladu s ustanovením § 249 odst. 1 zákoníku práce, které stanoví, že dochází-li k převodu zaměstnavatele nebo části zaměstnavatele nebo k převodu úkolů nebo činnosti zaměstnavatele anebo jejich části k jinému zaměstnavateli, přecházejí práva a povinnosti z pracovněprávních vztahů zaměstnanců v plném rozsahu na přejímajícího zaměstnavatele.

Za úkoly nebo činnost zaměstnavatele se pro tyto účely považují zejména úkoly související se zajištěním výroby nebo poskytováním služeb a obdobná činnost, které právnická nebo fyzická osoba provádí v zařízeních určených pro tyto činnosti nebo na místech obvyklých pro jejich výkon pod vlastním jménem a na vlastní odpovědnost.

Za přejímajícího zaměstnavatele se bez ohledu na právní důvod převodu a na to, zda dochází k převodu vlastnických práv, považuje právnická nebo fyzická osoba, která je způsobilá jako zaměstnavatel pokračovat v plnění úkolů nebo činností dosavadního zaměstnavatele nebo v činnosti obdobného druhu.

Před přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů k jinému zaměstnavateli jsou dosavadní zaměstnavatel a přejímající zaměstnavatel povinni informovat příslušný odborový orgán nebo radu zaměstnanců o této skutečnosti a projednat s nimi za účelem dosažení shody datum nebo navrhované datum převodu, důvody převodu, právní, ekonomické a sociální důsledky převodu a připravovaná opatření ve vztahu k zaměstnancům.

Pokud u zaměstnavatele není ustaven nebo nepůsobí příslušný odborový orgán ani rada zaměstnanců, je dosavadní a přejímající zaměstnavatel povinen informovat zaměstnance, kteří budou převodem přímo dotčeni, a projednat s nimi skutečnosti, které byly výše uvedeny.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud bude Váš pracovní poměr k nemocnici v letošním roce prodloužen, přejdou veškerá Vaše práva a povinnosti z uzavřeného pracovněprávního vztahu (tj. z pracovního poměru) na nemocnici – obchodní společnost. To se musí týkat i Vaší dovolené, kde upozorňuji na ustanovení § 106 odst. 2 zákoníku práce, které stanoví, že za nepřetržité trvání pracovního poměru se považuje i skončení dosavadního a bezprostředně navazující vznik nového pracovního poměru zaměstnance k témuž zaměstnavateli.

Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle plánu dovolených stanoveného s předchozím souhlasem příslušného odborového orgánu tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku. Při stanovení plánu dovolených je nutno přihlížet k úkolům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně dva týdny, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne jinak. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem. Tato doba může být výjimečně zkrácena, dá-li k tomu souhlas příslušný odborový orgán. Jestliže si zaměstnanec nemohl dovolenou vyčerpat v kalendářním roce z naléhavých provozních důvodů nebo proto, že zaměstnavatel neurčil její čerpání, nebo pro překážky v práci, je zaměstnavatel povinen poskytnout ji zaměstnanci tak, aby skončila nejpozději do konce příštího kalendářního roku. Zaměstnavatel je však povinen určit zaměstnanci, jehož pracovní poměr k témuž zaměstnavateli trval po celý kalendářní rok, čerpání alespoň čtyř týdnů dovolené v kalendářním roce, pokud na ně má nárok.

Neurčí-li zaměstnavatel zaměstnanci dovolenou za rok 2005 ani do 31. října příštího kalendářního roku, je dnem nástupu zaměstnance na tuto nevyčerpanou dovolenou nebo její část první následující pracovní den, tedy první pracovní den v měsíci listopadu, pokud zaměstnanci v nástupu dovolené nebrání překážky v práci uvedené v § 108 odst. 3 větě první. ( Tj. zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené.- Na dobu ostatních překážek v práci na straně zaměstnance smí zaměstnavatel určit zaměstnanci čerpání dovolené jen na žádost zaměstnance.) Nevyčerpá-li však zaměstnanec dovolenou ani do konce příštího kalendářního roku, tj. do konce roku 2006, nárok na tuto dovolenou zaniká. Pokud zaměstnanec nemohl vyčerpat dovolenou, která přesahuje 4 týdny, ani do konce příštího kalendářního roku, může být s jeho písemným souhlasem tato část dovolené vyčerpána do konce dalšího kalendářního roku, tj. za rok 2005 do konce roku 2007.

Nevybraná dovolená z letošního roku Vám tedy bez náhrady mzdy nepropadne. Bude-li pokračovat Váš pracovní poměr, pak zbytek dovolené vyberete v příštím roce. V případě, že by Váš pracovní poměr na dobu určitou nebyl prodloužen a dovolenou jste do dne ukončení pracovního poměru nevyčerpala, pak Vám zaměstnavatel při skončení pracovního poměru poskytne náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou (§ 110b odst. 2 písm. c) zákoníku práce).

JUDr. Vratislav TOMEK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?