Šéf záchranky Zdeněk Schwarz přitom na úterní tiskové konferenci uvedl, že přebírání pacientů se po dubnovém zásahu ministerstva zdravotnictví výrazně zlepšilo.
„Docházelo k časovým prodlevám, dispečerky musely avizovat pacienta v několika nemocnicích a někteří pacienti byli nakonec předáni až do třetí nebo čtvrté nemocnice v pořadí. Další problém řešili záchranáři před půlnocí, když hledali umístění na kardiologické oddělení pro třicetiletého muže se srdečními potížemi,“ popsala uplynulou noc záchranka v tiskové zprávě.
Zároveň varovala, že období letních dovolených s sebou přinese uzavírání jednotlivých oddělení v nemocnicích, což počet lůžek pro pacienty ještě sníží.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes o problému hovořil s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Podle Sobotky se ministr musí osobně vložit do komunikace mezi záchrannou službou a nemocnicemi na území Prahy. Je nezbytné, aby věc prověřil a následně by měl garantovat, že tu bude jasné pravidlo, pokud jde o vzájemnou komunikaci. Lidé mají podle premiéra právo na pocit bezpečí.
V dubnu vyvolal pozornost případ ženy, kterou záchranáři přes hodinu vozili po Praze, protože ji s otravou postupně odmítlo přijmout sedm nemocnic.
Podle statistik záchranné služby se po následné medializaci problémů s předáváním pacientů počet komplikovaných předání citelně snížil - zatímco v březnu odmítly nemocnice záchranářům 165 pacientů, od počátku června do úterka zaznamenala záchranka jen 11 takových situací. Ministerstvo zdravotnictví totiž nařídilo svým zařízením, že v Praze musí pacienty od záchranné služby převzít nejbližší nemocnice. Ke stejnému postupu vyzvalo i ostatní pražské a středočeské nemocnice.
Schwarz v úterý uvedl, že v současné době jsou problémy především s cévními mozkovými příhodami a otravami, protože takto specializovaných lůžek je v metropoli nedostatek. Podle něj je k navýšení kapacit zapotřebí koncepčního řešení.