VZP: Vůči současnému šéfovi měla výhrady část poslanců ČSSD
která mění strukturu a způsob volby statutárních orgánů největší zdravotní pojišťovny i postup při výběru hlavy managementu. Správní i dozorčí radu pojišťovny bude už na tento týden zahájené schůzi volit sněmovna z kandidátů předložených parlamentními politickými stranami.
Richard Schwarz odstoupil ze správní rady kvůli tomu, že novela zákona oslabuje vliv zaměstnavatelů a pojištěnců. Jeho krok má ale jen manifestační význam, protože dosavadní správní rada stejně v dubnu končí, do zvolení nové už nebude o ničem rozhodovat. Favorit. Na dubnové schůzi sněmovny by měl být podle záměru kabinetu zvolen i nový ředitel VZP, kterého v souladu s novelizovaným zákonem nyní navrhuje přímo kabinet, zatímco dříve to byla správní rada pojišťovny.
Tím pádem se stalo bezpředmětným výběrové řízení, které na obsazení postu šéfa vypsala správní rada VZP a do kterého se přihlásila desítka zájemců včetně kompletního týmu nuceného správce - Antonína Pečenky, Josefa Čekala a Jana Christopha.
Za favorita na post ředitele byl donedávna považován Josef Čekal, který byl v lednu zvolen prozatímním ředitelem VZP do doby, než bude vybrán šéf definitivní. Pavel Horák mezi kandidáty nebyl a sám podle svých slov o místo ani neusiloval. Mezi možnými nástupci Jiřiny Musílkové byl zmiňován jiný ředitel nemocnice přímo řízené ministerstvem zdravotnictví - Oldřich Šubrt z Nemocnice Na Homolce.
Ten však možnost, že by nastoupil do VZP, důsledně vylučoval. Nestrannost překážkou. Ministr zdravotnictví David Rath a na jeho návrh i vláda se podle informací týdeníku EURO rozhodli pro Pavla Horáka poté, co část poslanců ČSSD vyjádřila výhrady vůči Josefu Čekalovi. Vadilo jim údajně, že bazíroval na pozici nestranného úředníka a v poslední době prý nespolupracoval dost aktivně s nuceným správcem a ministerstvem zdravotnictví.
Sám Josef Čekal ve vyjádření pro týdeník EURO uvedl, že kvůli tomu, že nebyl vybrán za kandidáta na ředitele, necítí hořkost a rád se z pražské Flory, kde sídlí ústředí VZP, vrátí na Perštýn, do pražské krajské pobočky VZP, kterou před třinácti lety spoluzakládal. O Pavlu Horákovi se vyjádřil jako o kompetentním manažerovi, který má předpoklady ve funkci uspět, i když bude potřebovat určitou dobu, aby zevnitř poznal činnost zdravotní pojišťovny. Odborářská minulost.
Pavel Horák (49) je lékař v oboru interny a kardiologie, absolvoval vědeckou aspiranturu zaměřenou na léčiva, má za sebou dlouhodobou stáž v USA, získal titul MBA. Od roku 1997 pracuje v managementu VFN, nejprve jako náměstek pro léčebnou péči ředitele Martina Holcáta.
Ve zhruba ročním období na přelomu let 1999 až 2000, když byl Martin Holcát náměstkem ministra zdravotnictví Ivana Davida, nemocnici řídil. Od roku 2003 nahradil Holcáta na ředitelském postu a nemocnice s ročním obratem čtyř a půl miliardy korun dosahuje pod jeho vedením kladných hospodářských výsledků. To jsou ty manažerské předpoklady.
Jako bezpartijní člověk by mohl představovat pověstný všeobecně přijatelný kompromis, kdyby ovšem nepatřil k zakladatelům Lékařského odborového klubu, a tedy blízkým spolupracovníkům Davida Ratha. Proto nemůže počítat s podporou poslanců ODS. Sněmovní tandem. David Rath je přesvědčen, že většinovou podporu Pavel Horák ve sněmovně najde. Šlo by pravděpodobně o poslance ČSSD a KSČM.
Tento tandem pokládá za klíčový pro prosazení nového šéfa VZP i místopředseda klubu KDUČSL Josef Janeček. Sám pro formulování svého postoje ke kandidatuře Pavla Horáka zatím sbírá informace, celý lidovecký klub se o této otázce poradí před zahájením sněmovní schůze. Podobně učiní i klub KSČM. Jeho šéf Pavel Kováčik sdělil týdeníku EURO, že “ sám s kandidaturou doktora Horáka problém nemá“, i když by byl raději, kdyby se vybíralo ze dvou nebo více kandidátů.
Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele. |
Konec nucené správy. Volbou ředitele VZP a schválením zdravotně pojistného plánu pominou důvody pro nucenou správu. A nucený správce Antonína Pečenka by v takovém případě opustil své místo náměstka ministra zdravotnictví vytvořené kvůli nucené správě a vrátil by se na pozici vrchního ředitele úseku zdravotní péče VZP, odkud ho loni odvolala Jiřina Musílková.
Týdeník EURO má informaci, že vedení ministerstva zdravotnictví by rádo vidělo, kdyby Antonín Pečenka zaujal místo prokuristy, a tedy oficiálně druhého nejvyššího šéfa pojišťovny. To však bylo za Musílkové zrušeno, ačkoli ona sama tuto pozici před nástupem do čela VZP zaujímala. Opětovné vytvoření pozice prokuristy pojišťovny by vyžadovalo další novelu zákona o VZP, která je ale možná až po volbách.
Josef Michl, Euro