Ve sdělovacích prostředcích ji obvykle nepříliš dobře informovaní novináři prezentovali jako velké vítězství ducha nad hmotou, konkrétně ducha ministra zdravotnictví, který před svým odchodem zmíněné velké dílo, spočívající v možnosti elektronických receptů, daroval vděčnému lidu.
Především opět v tisku zazněl, bohužel díky ministerstvu informatiky, stále opakovaný nesmysl, že si lékaři musejí pořídit „elektronický podpis“. Samozřejmě si podpis nikdo pořídit nemůže; ten je výsledkem procesu podepisování, kdy je v počítači vytvořen vždy unikátní kód, a to na bázi obsahu podepisovaného dokumentu a tzv. soukromého klíče. Lékaři si tedy mohou pořídit certifikát, který obsahuje jejich veřejný klíč, k tomu budou mít onen klíč soukromý, a to vše na čipové kartě (v lepším případě) nebo na disketě (v případě horším). Cena takového certifikátu je u nejlevnějšího poskytovatele certifikačních služeb 190 korun na rok, čili za hubičku. Dalo by se tedy očekávat, že všichni zajásají: lékaři, lékárny i pacienti.
Opak je pravdou. Lékárny mlčí jako hrob, pacientům je to asi vcelku jedno, pouze se k tomu obratem vyjádřili lékaři, a to zjevnými bláboly, typu “…že by se bál/a elektronické recepty vydávat, protože podle něho/ní hrozí zneužití ze strany počítačových pirátů.“ Nelze se divit, neboť jim zřejmě nikdo nic nevysvětlil, neinformoval je, a tudíž si nedovedou představit, že elektronický recept podepsaný tzv. zaručeným elektronickým podpisem podle zvláštního zákona je milionkrát bezpečnější než klasický papírový tiskopis.
Právě v tom je jádro pudla: Ministerstvo zdravotnictví udělalo nesystémovou změnu pouze v jedné části vyhlášky a navíc ani odbornou veřejnost o jejím smyslu a obsahu neinformovalo. Vyhláška ovšem stále ponechává v klasické podobě tiskopisy receptů a žádanek označených modrým pruhem (na humánní léčivé přípravky obsahující omamné látky a psychotropní látky, kde k padělání papírových tiskopisů přitom dochází nejčastěji), ani neřeší otázku receptu vystaveného lékařem jiné odbornosti, který musí obsahovat na zadní straně jméno, příjmení a odbornost lékaře, který předpis léčivého přípravku doporučil. Rovněž neřeší případy velmi časté, tj. schválení receptu revizním lékařem.
Ostatně i zvířata přijdou zkrátka, neboť elektronický podpis není možné použít při předepisování léčivých přípravků za účelem poskytování veterinární péče. Není také známo, jak se k tomu staví jednotlivé zdravotní pojišťovny.
Lze tedy konstatovat, že novela provedená ministerstvem zdravotnictví je horší, než kdyby se nestalo nic. (Je to podobné jako možnost požádat o vydání nového řidičského průkazu elektronickou cestou, což sice podle jednoho ustanovení zákona jde, ale ostatní, ponechaná v nezměněné podobě, tomu spolehlivě zabraňují.) Rozhodně ale výsledek týkající se receptů přispěje k dalšímu prohloubení obecné představy, že se legislativa nesnáší s informačními systémy a elektronickou komunikací, a že vše musí být pouze na papíru, jinak jdeme do nepopsatelného rizika.
Ptám se tedy, proč neustále pokračuje praxe neodborné, nesystémové a zmatečné legislativy, vytvářené horkou jehlou, a to za tolerance různých odborných orgánů, komise Legislativní rady, které by měly bdít nejen nad správností použitých spojek „a“ či „nebo“, ale především nad smyslem a účelem celé právní úpravy, nevyjímaje. Bohužel, to se již dávno nějak vytratilo… a nejen z vyhlášek.
Prof. Ing. Vladimír Smejkal, CSc., Právo
Univerzitní profesor, člen Legislativní rady vlády, člen redakční rady Právního rádce
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
MUDr.Tomáš Rozsíval
Pro lékaře není dnes žádný problém získat tzv. kvalifikovaný certifikát, např. od I.CA, kde mají v čipové kartě i digitální elektronický podpis, kterým mohou podepisovat cokoliv. A dokonce to nemají ani za tu hubičku, protože pokud toto vše používají k elektronické komunikaci např. s
Portálem VZP, tak za to neplatí ani korunu. Dotuje do zdravotní pojišťovna. Takže chce to jen trochu více počítačové gramotnosti mezi lidem lékařským. Sám bych velice rád užíval recepty označené čárovým kódem. Je to opět jen věcí příslušného SW a HW. Získali bychom perfektní informace o výši preskripce pro všechny ZP, což dnes prakticky není možné, pokud nepíšeme recepty přes PC.