Maďarská vláda následně oznámila, že na změnách ve zdravotnictví pracuje a že o zvýšení platů bude brzy jednat parlament.
MOSZ zjišťovala ochotu odejít do zahraničí mezi 10.000 lékaři pomocí dotazníků, řekl šéf asociace János Bélteczki. Naznačil také, že počet doktorů, kteří opustí Maďarsko, by mohl být podstatně vyšší, pokud jejich situace nebude v následujících měsících vyřešena.
Z dotazníků vyplývá, že až 3500 promujících lékařů plánuje pracovat v zahraničí. Odchod také „vážně zvažuje“ na 2700 specialistů. Bélteczki dodal, že 500 specialistů uvedlo, že se rozhodlo opustit pracovní pozice v systému státního zdravotnictví.
MOSZ chce lékaře přesvědčit, aby v Maďarsku zůstali. Vše ale má určité hranice, protože doktoři již dále nemohou žít v existenční nejistotě, dodal Bélteczki. Citoval podle MTI prezidenta Evropské federace lékařů zaměstnanců (FEMS) Clauda Wetzela, který prohlásil, že maďarští lékaři mají nejnižší platy v Evropě, ačkoli odslouží nejvíce hodin.
Bélteczki řekl, že ke zvýšení platů lékařů o sto procent bude potřeba asi 200 miliard forintů (18,4 miliardy korun). I tak ale podle něj budou brát maďarští doktoři méně než evropský průměr.
Státní tajemník pro zdravotnictví ministerstva národních zdrojů Miklós Szócska (samostatná funkce ministra zdravotnictví v Maďarsku není) řekl, že parlament bude brzy projednávat nové kariérní plány. Zvyšování platů chce vláda financovat z nových daní uvalených na nezdravé potraviny.
V roce 2010 opustilo Maďarsko podle údajů zdravotnických úřadů přes 1000 lékařů. Nejvíce z nich odjelo za prací do Británie, Německa a Švédska.
Maďarští lékaři již letos v lednu pohrozili protestní akcí po vzoru českých kolegů, aby si zajistili vyšší výdělky. Na 3800 českých nemocničních lékařů v rámci akce Děkujeme, odcházíme podalo ke konci loňského roku výpovědi a odmítlo je stáhnout, dokud jim vláda výrazně nepřidá. Protestní akce skončily oficiálně v únoru, kdy jim vláda zvýšení platů až o 8000 korun zaručila.