a pohotovostní služby se budou nazývat jinak.
Jablonecká nemocnice zajistí služby lékařů dodavatelsky nad rámec zákonné pracovní doby a přesčasové práce,“ zní oficiální odpověď.
Liberecká záchranná služba zavádí mimopracovní smlouvy. Ředitel frýdlantské nemocnice Břetislav Václavík se vyjádřil bez servítků: „Lékaři budou mít kromě zaměstnání ještě vedlejší smlouvu. Jako když máte manželku a ještě milenku, a všeje super.“
Z dosavadních 816 přesčasových hodin je možné odpracovat přesčas jen 416 hodin. Roudnická nemocnice uzavírá kvůli pohotovosti lékařů jako desítky dalších nemocnic v ČR smlouvu o pracovní činnosti.
A jako všechny nemocnice na severu Čech si nedělá iluze, že čtyřprocentní zvýšení plateb VZP letos pohltí zvýšení mezd kvůli přesčasům.
Ředitel rumburské nemocnice Pavel Lampa ví, že kvůli novým platbám za přesčasy nebudou mít v nemocnici peníze na investice.
„Budeme řešit situaci organizačními změnami, pružnou pracovní dobou, pohotovostí mimo pracoviště a platbami za výkon, využijeme konto pracovní doby,“ uvedl Lampa.
Související články: |
Ilja Deyl, ředitel Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje, situaci stále řeší. Pomůže reorganizace, ale i využití externích lékařů. Přijmout lékaře nemůže, protože není, kde je sehnat.
„Přesčasy nad rámec 416 hodin řešíme dohodou o pracovní činnosti a dále možností vybírání náhradního volna za přesčasové hodiny tam, kde to neohrozí zajištění lékařské péče,“ uvedl Martin Zítek, lékařský náměstek Krajské nemocnice Liberec.
Protože je liberecká nemocnice kolosem s velkým rozpočtem, vydá navíc 3 miliony Kč na mzdách, ale zbude na investice.
„U lékařů přesčasy tvoří asi 40 procent jejich mzdy. Podle nové dohody bude využíváno náhradního volna ale i dohody o pracovní činnosti. Chod oddělení změny neovlivní,“ uvedl primář ústeckého infekčního oddělení Masarykovy nemocnice Pavel Dlouhý.
Ústecký deník