Přeshraniční spolupráce ve zdravotnictví? Cheb je pro

27. 7. 2011 8:13
přidejte názor
Autor: Redakce
Kousek od hranic se stane nehoda. Německá záchranka může dorazit za pět minut, české to bude trvat čtvrt hodiny. I přesto zatím mohou přijet jen tuzemští záchranáři. Proč? Přeshraniční zdravotnictví je podle odborníků dobrý nápad, brzdí jej však stále mnoho překážek.


I tak by se dal shrnout výsledek první studie o rozšiřování přeshraniční spolupráce ve zdravotnictví. „Stále zde chybí rámcová dohoda mezi SRN a Českou republikou,“ vysvětloval Hanjo Allinger z institutu INWISO, jenž studii zpracovává.

Jak vysvětlil, stačí, aby chtěla posádka na sousedním území použít preparát, který tam není povolený. Má ho aplikovat a porušit zákony? Nebo jej nepoužije a bude čelit obvinění za neúmyslné zabití?

Zdánlivě snadná otázka však zatím odpověď nenašla. Spolupráci ale mimo jiné blokují i obavy českých pojišťoven z vyšších nákladů. V Německu vyjde zásah bez lékaře na 520 eur, v České republice na 42 eur. Ani to však není poslední problém. Potíže jsou také v tom, zda si budou oba státy navzájem uznávat kvalifikace lékařského personálu, nebo třeba jazyková bariéra.

Představitelé Chebu jsou spolupráci naklonění, mnoho však nezmohou. „Velmi podporuji, aby se přeshraniční spolupráce ve zdravotnictví rozvíjela,“ sdělil chebský starosta Pavel Vanoušek. „Ač nemocnici finančně podporujeme, nejsme jejím zřizovatelem. To je, stejně jako u záchranné služby, Karlovarský kraj,“ uvedl s tím, že má v plánu výsledky studie 'na kraji' přednést.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?