Prevence bolesti páteře

12. 4. 2007 11:26
přidejte názor
Autor: Redakce
Zdravotníci, kteří pracují na získávání kreditních bodů, mají díky Zdraví.Euro.cz možnost získat další kredity. Pokud upraví odbornou přednášku do formy článku, získávají za její zveřejnění na tomto webu body navíc. Následující příspěvek zaslala redakci Zdraví.Euro.cz fyzioterapeutka Miroslava Zdráhalová...


Původní přednáška fyzioterapeutky Miroslavy Zdráhalové. Za zveřejnění na webu Zdraví.Euro.cz získává v rámci vzdělávání nelékařských pracovníků další kreditní body

Pracuji již 13 let jako fyzioterapeut v domově důchodců. Přestože každý rok máme seminář, kde opakujeme sestrám, jak předcházet poškození páteře, jak předejít bolestem zad, mnohé našich rad nedbají, vždy však jen do chvíle, kdy se páteř začne bránit všem zlozvyků v pohybu a začne se bránit bolestí. Pak kolegyně přicházejí a prosí:

„Pomozte mi, bolí mě záda“. Věřím, že vy si více vážíte svého zdraví, ale přesto si dovolíme spolu s kolegyní Vám pár zásad péče o náš hybný systém připomenout.

Upravené texty přednášekk publikaci na Zdraví.Euro.cz můžete zaslat na adresubezdekova@mf.cz

Páteř obecně nemá ráda prudké, švihové či silové pohyby nebo přehnané přetížení, a to při jakékoli činnosti. Řada literárních pramenů uvádí vyšší četnost bolesti zad u zdravotníků a terapeutů v souvislosti s manipulací s klientem. U

zdravotníků nelze v praxi respektovat doporučené limity hmotnosti, bezpečné techniky manipulace, prostorové podmínky.

Často se setkáváme s dobře míněnými radami, které mají nesprávný obsah. Četné publikace doporučují „posilovat svalový korzet“ apod. Takto formulované doporučení je zavádějící a ukazuje na neznalost problematiky. Není možné cvičit svaly pouze posilováním. Je třeba je ke cvičení správně připravit a zařadit jejich uvolnění a vyvážení.

V praxi se setkáváme s tím, že člověk, který již potíže s páteří má, je ochoten ve všem spolupracovat. Mnohem těžší je přesvědčit relativně zdravého člověka, který je profesí k těmto potížím předurčen, aby se zamyslel nad svým způsobem života. A to jak v profesním, tak soukromém, při výkonu jakékoli denní činnosti. Od ranního vstávání z postele, až po večerní uléhání.

Při výkonu svého náročného povolání musí každá sestra pamatovat nejen na zdraví klienta, ale i na své zdraví. A to tak, že bude dodržovat zásady bezpečné manipulace s klienty, správného postoje a držení těla při zvedání, přemísťování nebo vysazování klientů. Vždy by měla přednostně používat technické zařízení – „zvedáky, pojízdnou vanu, vozíky, chodítka apod.“

Moderní pomůcky mohou manipulaci velmi usnadnit, jejich použití je však někdy časově náročnější. Neboť naše páteř je většinou docení až po nekolika letech strávených v ošetřovatelské profesi. A to přinejmenším proto, že nás záda nebolí.

Pamatujme na to tehdy, když se rozhodneme, zda klienta přemístíme samy a rychleji, nebo pomaleji za použití zvedáku. A pokud není možné z jakéhokoli důvodu použít technické zařízení, je nutné, aby manipulace byly prováděny co nejúčelněji a nejbezpečněji jak pro klienta, tak pro zdravotnický personál.

Praktická část, co dodržovat při běžných denních aktivitách:

ZÁSADY SPRÁVNÉHO STOJE:

1) Stoj vzpřímený, bez předsunutí hlavy nebo trupu.

2) Hlava mírně vytažena z krční páteře, brada zasunuta jako by nás někdo tlačil prstem do hlavy – zepředu dozadu.

3) Ramena zatáhnout dozadu a dolů.

4) Ruce visí podél těla.

5) Zatáhnout břicho, hýždě a podsadit pánev.

6) Mírný postoj rozkročný.

Nejčastější chyby:

1) Předklon páteře.

2) Předsunutí hlavy nebo trupu.

3) Zvedání nebo předsun ramen.

4) Nepodsazená pánev.

ZÁSADY SPRÁVNÉHO SEDU:

Z hlediska přetížení meziobratlové ploténky v bederní oblasti je nejvhodnější sed s „chráněnou pozicí páteře“, říká se mu také „chlapský sed“. Není to sed elegantní, ale určitě účinný. Platí tedy pravidlo 90 stupˇů a podle něj se dobře pamatuje.

1) Sed je vzpřímený.

2) Hlava mírně vytažena z krční páteře.

3) Mezi stehny, v kyčlích, v kolenních a hlezenních kloubech je úhel 90 stupňů.

Nejčastější chyby:

1) Zakulacená záda.

2) Pánev je natočena dozadu.

3) Sed je křečovitý a nevyvážený.

ZÁSADY SPRÁVNÉHO VSTÁVÁNÍ:

Ráno zazvoní budík a my rychle vyskočíme z postele – TO JE ŠPATNĚ!

1) Nejdříve se ráno řádně protáhneme.

2) Malá rozcvička svalů a kloubů.

3) Pokrčíme jednu, pak druhou DK v koleni a otočíme se na bok.

4) Sedáme za postupného odtlačování loktem, pak dlaní.

5) Spustíme pokrčené končetiny přes okraj postele a pomalu si sedáme.

Nejčastější chyby:

1) Rychlé švihové vstávání dopředu.

2) Vstávání bez protažení a předehřátí svalů.

ZÁSADY SPRÁVNÉHO ZVEDÁNÍ PŘEDMĚTU:

Obecná zásada pro všechny způsoby zvedání je, že nesmíme vystavovat meziobratlovou ploténku současnému předklonu, otočení a tlaku. Na obrázku vidíte, jak ploténka reaguje na špatný předklon.

1) Zvedání lehčího předmětu můžeme provést pomocí kleku, páteř je ve vzpřímené (extenční) poloze.

2) Jedním kolenem klekneme co nejblíže ke zvedanému předmětu, ten uchopíme a zvedáme. Přitom se opíráme o druhé koleno.

3) Zvedání těžšího předmětu je nejbezpečnější tak, že se k němu postavíme obkročmo.

4) V dřepu uchopíme mezi nohama předmět, záda jsou napřímena a zabezpečena. Vstáváme za pomoci síly nohou.

Nejčastější chyby:

1) Zvedání v předklonu

2) Při napřímení prohýbání se dozadu

3) Prudké, švihové zvedání

Pokud chceme mít záda zdravá, je třeba se tyto zásady NAUČIT, POCHOPIT JE A HLAVNĚ UPLATŇOVAT!

Nyní máte možnost už teď začít s prevencí a zacvičit si s námi:

1) Cvičíme vsedě, obě ruce sepnout na temeni hlavy, lokty jsou před obličejem. Ruce navedou hlavu do nebolestivého předklonu – brada a hrudník, 6 – 10 sekund. Výdrž, uvolnit, pravidelně dýchat.

2) Cvičíme vsedě, pravou rukou se držíme okraje židle, levou dlaň dáme na pravé ucho a hlavu ukláníme doleva – uchem k rameni (nerotovat hlavu a nevysunovat bradu), výdrž 10 sekund, uvolnit, pravidelně dýchat, protahujeme střídavě obě strany.

Na závěr si dovolím jeden citát, který pro nás po této konferenci již nebude platit: „Chceme žít, chceme být zdrávi, ale jen málokdo je ochoten pro to něco udělat.“

Miroslava Zdráhalová, www.Zdravi.Euro.cz

autorka pracuje jako fyzioterapeutka v Domově důchodců Čujkovová, Ostrava

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?