Účinným řešením pro tyto pacienty je preventivní léčba, sdělil ČTK předseda České společnosti pro aterosklerózu docent Michal Vrablík.
„Navzdory zažitým představám problémy s vysokým cholesterolem nevznikají jen ve fastfoodech. Může se za nimi skrývat i vrozená porucha metabolismu, zvaná familiární hypercholesterolemie (FH), která způsobuje ucpávání cév,“ upřesnil. Nebezpečná je tato porucha hlavně proto, že infarktem či mrtvicí ohrožuje život pacienta již kolem 35. roku věku.
Genetickou poruchou FH trpí v Česku zhruba 20.000 lidí, nevyhýbá se ani malým dětem. Vrablík proto radí rodinám, kde je pacient s FH, aby se nechaly otestovat všichni jejich členové. Je pravděpodobné, že každý druhý potomek nemoc zdědí. Ve světě byl podle Vrablíka zaznamenán i případ infarktu u osmiletého chlapce s genetickou poruchou.
Základem prevence je užívání statinů. Tyto léky fungují tak, že vystaví játra nedostatku cholesterolu. To je podnítí k tomu, aby cholesterol využívala z krevních LDL částic, tzv. zlého cholesterolu. Léky účinně sníží jejich obsah v krevním řečišti téměř o třetinu.
Pro české pacienty je podle ředitele České asociace farmaceutických firem Emila Zörnera nyní k dispozici šest typů statinů v desítkách generických variant. „I díky tomu Česko patří v léčbě vysokého cholesterolu ke světové špičce. V současnosti mají lékaři zachyceno kolem třetiny z předpokládaného počtu nemocných FH, což je třetí nejlepší výsledek na světě,“ prohlásil.
Z těch, co se neléčí, postihne 80 procent mezi třicátým a čtyřicátým rokem věku závažný infarkt. Náklady na léčbu pacienta s infarktem během prvních tří let mohou dosáhnout až dvou milionů korun. V péči o infarkt má sice Česko velmi dobře zorganizovaný systém, takže přežije 95 procent pacientů, do konce života ale mohou mít různá omezení. Preventivní léčba těmto následkům předejde.