Převod nemocnic vyvolá politický spor

6. 5. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Politici na severu Čech se dostávají do sporu. Příčinou je snaha občanských demokratů vytvořit akciové společnosti ze sedmi nemocnic, které jsou zřizovány kraji. Úmysl se nelíbí sociálním demokratům a nadšeni nejsou ani komunisté...


Záměr převést nemocnice z veřejných neziskových organizací na akciové společnosti již schválila Rada Libereckého kraje, kde jsou dvě zdravotnická zařízení, kterých se převod týká.

)„Zastupitelstvo by mělo návrh projednávat v červnu,“ oznámil vedoucí odboru zdravotnictví libereckého krajského úřadu Jiří Benedikt.

Rada Ústeckého kraje se navrhovaným záměrem převodu pěti nemocnic bude zabývat ve středu, zastupitelstvo v červnu. V zastupitelstvu Ústeckého kraje má ODS převahu a tak bude záměr s největší pravděpodobností odsouhlasen. ČSSD ale záměr podpořit nehodlá.

„Byla nám představena jen jakási teze bez konkrétnějších údajů. Pokud bychom měli souhlasit, chceme, aby byl záměr dovy-světlen a doplněn, byly dodány údaje o závazcích a pohledávkách, nebo rozsahu zdravotní péče v nemocnicích,“ uvedl předseda ústeckokrajské ČSSD Petr Benda a poznamenal, že řešit by se vše mělo, až bude zřejmé, zda vstoupí v platnost nový zákon navrhovaný poslancem Jaroslavem Krákorou. „Jeho zákon takovéto převody znemožňuje a my to podporujeme, “ dodal Benda.

I komunisté si myslí, že by bylo lépe vyčkat. „Nechceme bránit něčemu, co zlepší zdravotní péči, ale není to tak jednoduché. Má to hlubší dopady do budoucna, je to relativně nevratný krok. Kraj se tím zbaví možnosti zasahovat více do chodu nemocnic,“ míní šéf komunistického klubu zastupitelů Ústeckého kraje Stanislav Rybák.

Na rozdíl od Ústeckého kraje musí v libereckém regionu ODS přesvědčit svého zatím stále váhajícího koaličního partnera ČSSD. Jinak budou svůj záměr obtížně prosazovat.

„Mohlo by to být pro nás přijatelné, příspěvková organizace je z hlediska ekonomiky nesmysl, ale musí být vytvořeno jasné pravidlo, “ řekl statutární náměstek libereckého hejtmana Karel Dolejší, který je nejvýše postaveným sociálním demokratem v Libereckém kraji.

„Nechali jsme se zatím ukecat. Jak má taková akciová společnost vypadat musí vypracovat odborná firma. V jejím představenstvu musí být lidé z kraje,“ dodal Dolejší, ale upozornil, že ČSSD definitivně rozhodnuta není a vyčká, jestli záměr bude mít smysl.

ODS převod nemocnic na akciové společnosti zdůvodňuje především zlepšením jejich ekonomického postavení.

„V zásadě jde o zprůhlednění hospodaření a účetnictví a pak také o stanovení jasných odpovědností a pravomocí,“ řekl náměstek ústeckého hejtmana Petr Fiala. Odmítl, že by změna byla negativním zásahem do nemocnic a dodal, že přestože v Ústeckém kraji má ODS v zastupitelstvu nadpoloviční většinu, má snahu pro záměr získat podporu opozice.

Podle zástupců ODS vedení nemocnice a představenstvo v případě akciové společnosti nese větší odpovědnost za fungování zdravotnického zařízení a v neposlední řadě se pak mohou zlepšit platové podmínky pro zaměstnance, protože nebude třeba se řídit platovými tabulkami tvořenými státem.

Karel Lapáček, Ústecký kraj

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?