Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek řekl Deníku: Heger sedí na kamnech a Kalousek přilévá olej

11. 9. 2010 8:41
přidejte názor
Autor: Redakce
V českém zdravotnictví to vře a podle šéfa profesní lékařské komory Milana Kubka se může naplnit katastrofický scénář, kdy koncem roku z nemocnic odejdou do zahraničí tisíce lékařů.


Praha zažije 21. září velkou demonstraci proti platovým škrtů. Budou mezi policisty, úředníky a hasiči také lékaři?

Nepochybně ano. Návrh předložený ministrem Drábkem totiž nejvíc postihuje právě zdravotníky. (rozhovor se uskutečnil před oznámením ministra Drábka, že zvažuje zvláštní tabulku pro lékaře, v níž by se desetiprocentní snížení tarifu citlivěji rozpustilo mezi platové třídy - pozn. red) Proč by lékaři měli mít něco extra?

Práce zdravotníků je mimořádně náročná a je jich nedostatek. Navíc nejsou placeni ze státního rozpočtu, ale za provedenou zdravotní péči od pojišťoven. Jejich příjmy ale klesají a příspěvek na státní pojištěnce se zvedat nebude.

Jak vysoký bude příští rok deficit?

Naše zdravotnictví je chronicky podfinancované. Sedm procent hrubého domácího produktu (HDP) nemůže na zajištění zdravotní péče v požadované kvalitě a dostupnosti stačit. Chceme-li zdravotní péči jako v Německu, pak ji také musíme zaplatit. Německo na ni vydává jedenáct procent HDP. Příští rok očekáváme výpadek deset miliard korun, který bude z velké části způsoben rozhodnutím vlády nezvýšit platby za státní pojištěnce. Český stát platí za děti, studenty, důchodce a nezaměstnané, tedy tzv. státní pojištěnce 723 korun měsíčně.

Kolik to je v Německu?

To nelze takhle jednoduše srovnávat, ty systémy jsou různé. Český způsob zástupné platby je velice chytrý, protože je administrativně nenáročný a zaručuje stoprocentní výběr pojistného. Problém je ve velikosti částky. Za průměrného zaměstnance pojišťovna inkasuje 2770 korun, od osob samostatně výdělečně činných 1280 korun. Státních pojištěnců je bezmála šedesát procent, ale z hlediska příjmu pojišťoven platby za ně dělají jen 24 procent. Ačkoli ne vlastní vinou čerpají 80 procent zdravotní péče.

Desetimiliardový výpadek chce podle vás vláda zacelit snížením zdravotnických platů?

Jednoznačně. V důvodové zprávě pan ministr Drábek koneckonců píše, že v rozpočtu zdravotních pojišťoven, z nichž jsou financovány platy 86 tisíc zaměstnanců, bude změnou tarifů uspořeno 6,4 miliardy korun. Zároveň ale říká, že se mohou zvýšit odměny, dokonce o 200 procent. To je nesmyl. Nemocnice nebudou mít peníze, úhrady budou stagnovat a hlavně zaměstnanci na odměny nebudou mít žádný zákonný nárok. Kdyby nám vláda chtěla platy zachovat, nebude mluvit o úspoře šesti miliard.

Učitelům ministr školství vyjednal aspoň povinnou odměnu, která zaručí dorovnání hrubého platu do dvaceti tisíc korun. Proč se to nepovedlo i u lékařů?

Opakovaně jsem žádal, aby se pan ministr Heger (TOP 09) o něco podobného pokusil. Strach z jeho stranického šéfa, ministra financí Miroslava Kalouska, je zřejmě větší než obava z masových odchodů lékařů.

Ministr zdravotnictví tvrdí, že to jsou přehnané fámy.

Už dnes nemocnice hledají na 700 lékařů prostřednictvím úřadů práce. Česká lékařská komora vydává potvrzení pro lékaře odcházející do zahraničí. Za prvních osm měsíců letošního roku jsme jich vydali 377, tedy více než za celý minulý rok. Kromě toho je na stole výzva lékařských odborů, že pokud nedojde od ledna k zásadnímu zvýšení platů, podají hromadnou výpověď.

Nejde o plané výhrůžky?

Jsem přesvědčen, že ne. O naše lidi je v zahraničí velký zájem. Na sjezdu Německé lékařské komory její prezident Hoppe uvedl, že v současnosti jim chybí 10 000 doktorů. Uplatnění by tedy jen tam našla většina našich nemocničních lékařů.

Jaká budoucnost v Německu českého atestovaného lékaře po pěti letech praxe čeká?

Čeká ho třikrát až pětkrát vyšší plat, dodržování zákoníku práce a garantované tarifní tabulky, kde základní plat tvoří větší část příjmu. Životní náklady jsou v Německu o něco vyšší, ale nijak závratně. Hlavně jde o činži, takže ideální je do práce denně dojíždět. Ostatně to je hlavní důvod vylidnění nemocnic v českém pohraničí. Ty už jsou dnes závislé na práci lékařů ze Slovenska a zemí bývalého Sovětského svazu.

Lékaři chtějí z Česka odejít i proto, že na slušný plat si přijdou jen díky stovkám přesčasových hodin. Tohle je ve světě běžné?

Vůbec ne. Třeba v Německu vědí, že unavený a přepracovaný lékař je potenciálním nebezpečím pro pacienta. Aby si u nás doktor vydělal 45 tisíc korun hrubého, musí odpracovat 250 hodin, což není úvazek 1,0, ale zhruba 1,4.Ato je v rozporu se zákoníkem práce a evropskou směrnicí o pracovní době, která je normou na ochranu pacientů.

Proč to čeští lékaři ale trpně snášejí a neodmítnou podobné podmínky?

Lékaři stávkovali několikrát, ale vždycky tak, aby to nepocítil pacient. Bohužel tuto slušnost politici zneužívají. Proto chápu akci Děkujeme, odcházíme, kterou organizuje Lékařský odborový klub. To není stávka, ale jasný vzkaz: Dvacet let stačilo, už toho máme plné zuby. Buďto nám zvednete platy, nebo jdeme. Jen předpokládám, že ministr Kalousek má připravený záložní plán, tedy armádu bab kořenářek, zaříkávačů a šarlatánů, která od ledna převezme péči o pacienty.

A co když záložní plán spočívá v privatizaci fakultních a krajských nemocnic?

Noví majitelé by české doktory vyhodili a přijali daleko levnější síly z východu. Zdravotnictví není perpetuum mobile, a pokud politici nejsou ochotni do něj dát víc než těch sedm procent, musí na rovinu říct, že péče bude méně kvalitní a dostupná, omezí se přísun drahých účinných léků, operace se budou odkládat, sestry a lékaři nebudou mluvit česky.

Ale to třeba poradce ministra Kalouska a expert TOP 09 na zdravotnictví Rudolf Zajac říká zcela naplno.

A ví třeba to, že řada nemocnic je totálně personálně zdevastovaná?

Které například?

Třeba interna nemocnice v Sokolově má mít čtrnáct tabulkových míst, ale ve skutečnosti je tam osm lékařů a atestaci má jediný - primář. Před více než měsícem jsem se proto obrátil na Krajský úřad v Karlových Varech a ministerstvo zdravotnictví. Dodnes nemám odpověď. Nebo primář oddělení v jedné nemocnici firmy Agel neměl jako cizinec povolení k práci, nebyl členem ČLK, neměl licenci na výkon primářské funkce. Bohužel to jsou špičky ledovce, k nimž se ČLK dostane náhodou nebo při prošetřování stížností.

Tím ovšem vlastně říkáte, že český pacient je úplně bezmocný.

Říkám, že komora nemůže lidem garantovat, že jsou ve všech zařízeních ošetřeni kvalifikovaným personálem.

No a proč by pacienty nemohli zachránit soukromí podnikatelé, tedy pokud by nedosazovali primáře bez pracovního povolení?

Je to dost divoká úvaha, ale když k rozvratu zdravotnictví připočítám fakt, že na důchodovém účtu chybí asi třicet miliard, pak se nabízí otázka, jestli nejde o promyšlenou taktiku, jak ty systémy přivést ke krachu, aby pak mohly být levně privatizovány do soukromých rukou. Vyloučit to nelze.

Možná se počítá s tím, že pacienti si budou daleko víc připlácet za nadstandardní služby, zatímco penzum povinné péče se bude tenčit.

Představa, že by si lidé platili v hotovosti víc než dnes, je nerealistická. Už dnes tyto platby tvoří asi osmnáct procent výdajů na zdravotnictví, tedy zhruba 45 miliard korun.

Ministr Kalousek a experti TOP 09 říkají, že jde o 13 procent, což je nejméně v Evropě, kde spoluúčast běžně dosahuje 25 procent.

To je nesmysl, v minulém roce spoluúčast činila 17,5 procenta. Je to nejrychleji rostoucí položka výdajů na zdravotnictví.Vletech 2003 až 08 nominální výdaje na zdravotnictví vzrostly o 35 procent, ale spoluúčast o 123 procent.

Problém třeba je, že u nás neexistuje komerční připojištění.

Ale i kdyby se zavedlo, je to dlouhodobá cesta.

A co třeba úspory v lékové politice?

No jistě. Nechápu třeba, proč ministerstvo zdravotnictví, které je zřizovatelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv, netrvá na revizi všech cen a úhrad léků z veřejného zdravotního pojištění. Ze zákona to měl SÚKL provést do konce roku 2008, ale neudělal to dodnes. Přitom jen kvůli kurzovním změnám, kdy koruna výrazně vůči euru posílila, zdravotnictví přichází o miliardy. Pro to nelze najít legální vysvětlení.

To ani pro předražené zakázky v nemocnicích, úplatky lékařům od farmaceutických firem a vůbec plýtvání léky.

Určitě nejde o dvacet miliard, o nichž mluví Transparency International, nějaká miliarda ale asi uteče. Můžeme třeba mluvit o různých kompletátorských firmách, které dodávají nemocnicím techniku. Koneckonců ČLK už ministru zdravotnictví nějaké návrhy na změny v hospodaření s léky předala.

Vy se teď hodně zlobíte na současnou politickou reprezentaci, která vám chce snížit platy. Osobně ale neznám jediného lékaře, který by volil levicovou stranu, většinou dávali hlas právě TOP 09. Na co si stěžujete?

Myslíte něco ve stylu Nemyslíš? Zaplatíš! Jenže pravda je, že ani jedna ze stran vládní koalice nemluvila před volbami o snížení platů zdravotníků. Pokud to koalice silou 118 hlasů prosadí, můžeme říct, že podvedla lékaře. A já věřím, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Proto i za rozvrat českého zdravotnictví někdo ponese odpovědnost. Ten stav přirovnávám k rozpáleným kamnům, na nichž sedí ministr zdravotnictví Heger, načež přijdou jeho straničtí kolegové Drábek a Kalousek, do kamen házejí láhev s olejem a čekají, co to s ním udělá.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?